بازتاب نیوز

افغانستان و اوزبیکستان قرارداد ۱۰ ساله انتقال برق امضا می‌کند

١٨ اسد ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: قرار است قرارداد ۱۰ ساله انتقال برق بین افغانستان و اوزبیکستان در سی‌ام اسد امضا شود.

وزارت امور خارجه با اعلام این خبر گفته است که محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت روز شنبه، هژدهم اسد، در نشست مجازی مشترک وزارت‌خانه‌ها و ادارت سکتوری افغانستان و اوزبیکستان اشتراک و سخنرانی کرده است. امضای قرارداد انتقال برق از ازوبیکستان به افغانستان از آجندای محوری این نشست بوده است.

در این نشست عمرزاکوف سردار اکتومویچ، معاون نخست‌وزیر، وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری اوزبیکستان، سرپرست وزارت ترانسپورت افغانستان و معینان وزارت‌ها و رییسان نهادهای سکتوری دو کشور حضور داشته‌اند.

وزارت امور خارجه هدف این نشست را گفت‌وگو درباره گسترش تجارت، ترانزیت و انتقال انرژی میان دو کشور خوانده است.

محمدحنیف اتمر در سخنانی این نشست، گفته است که روابط دوستانه میان دو کشور، گسترش تجارت، ترانزیت و انتقال انرژی میان کابل و تاشکند، نه تنها به نفع افغانستان و اوزبیکستان است، بل‌که  کشورهای همسایه و منطقه نیز از آن سود می‌برند.

او خواهان توسعه هرچه بیش‌تر همکاری‌های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور شده است.

طبق اعلام وزارت خارجه، اشتراک‌کننده‌گان این نشست روی گسترش مناسبات تجارتی، سرمایه‌گذاری، ایجاد سهولت‌ها در انتقال کالاها و رفت‌وآمد کامیون‌های تجارتی میان دو کشور گفت‌وگو و توافق کرده‌اند.

هم‌چنان دو طرف روی آغاز و عملی‌سازی پروژه‌های راه آهن، انتقال انرژی به افغانستان و کشورهای منطقه، گسترش دهلیزهای ترانسپورتی به کشورهای آسیای مرکزی، امضای قرارداد ۱۰ ساله انتقال برق از اوزبیکستان به افغانستان و ایجاد گروه کاری به سطح معینان وزیران تجارت افغانستان و اوزبیکستان به هدف کار روی موضوعات حقوقی و فنی پروژه‌های مورد نظر، توافق کرده‌اند.

معاون نخست‌وزیر اوزبیکستان در سخنرانی خود گسترش مناسبات اقتصادی، رشد تجارت و ایجاد سهولت‌ها برای تاجران و سرمایه‌گذاران هر دو کشور را مهم خوانده است.

وزارت امور خارجه گفته است آقای اکتومویچ حمایت همه‌جانبه دولت خود را از طرح‌های گسترش همکاری تجارتی، ترانسپورتی و انتقال انرژی به افغانستان اعلام کرده است.

او هم‌چنان از سرپرست وزارت امور خارجه دعوت کرده است که در آینده نزدیک به اوزبیکستان سفر کند.

افغانستان بیش‌تر برق مورد نیاز خود را کشورهای آسیانه وارد می‌کند. اخیراً دولت تاجیکستان به دلیل کمبود آب صادرات برق خود را به افغانستان کاهش داده است. چندی پیش رییس جمهور غنی نیز گفته بود که اوزبیکستان به قیمت مناسب برق خود را به افغانستان صادر می‌کند.

لینک اصلی: https://8am.af/afghanistan-and-uzbekistan-sign-10-year-power-transmission-agreement/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading