بازتاب نیوز

پایان کار کمیته‌های لویه‌جرگه؛ اشتراک‌کننده‌گان به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان چراغ سبز نشان دادند

١٨ اسد ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

کمیته‌های پنجاه‌گانه لویه‌جرگه مشورتی صلح پس از یک روز رای‌زنی، گزارش کاری‌شان را به ریاست جرگه ارایه کردند. این کمیته‌ها در گزارش‌های‌شان، به رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان رای مثبت داده‌اند. با این وجود، اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح خواسته‌های متعددی را به گروه طالبان مطرح کرده و در برخی موارد، خواستار تضمین ملی و بین‌المللی شده‌اند. اشتراک‌کننده‌گان از گروه طالبان خواسته‌اند که آتش‌بس بدون قید‌وشرط را هم‌زمان با رهایی زندانیان‌شان برقرار کرده و مذاکرات بین‌الافغانی را به گونه فوری شروع کنند. علاوه بر این، اعضای لویه‌جرگه تصریح کرده‌اند که باید از جمهوریت و ارزش‌های ۱۹ سال پسین محافظت شده و طالبان نیز باید از دوام نبردشان زیر نام گروه داعش خودداری کنند. به گفته مسوولان، هیأت رهبری لویه‌جرگه در دیدار با اعضای کمیته‌ها به توحید دیدگاه‌ها و پیشنهادها پرداخته‌ و قطع‌نامه این جرگه را نیز فردا ارایه خواهد کرد. قرار است تصمیم رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان پس از اعلام قطع‌نامه عملی شده و این گروه تنها سه روز پس از تکمیل این روند، به میز مذاکره حاضر شود.

اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح روز شنبه، هژدهم اسد، تصمیم‌شان در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان را اعلام کردند. عبدالله عبدالله، رییس لویه‌جرگه مشورتی صلح در نشست خبری گفت که کمیته‌های جرگه به رهایی زندانیان طالبان چراغ سبز نشان داده‌اند و به این ترتیب، همه اعضای مشورتی لویه‌جرگه از شروع گفت‌وگوهای صلح اعلام حمایت کرده‌اند. وی افزود که مخالفت‌ها با رهایی زندانیان در داخل کمیته‌ها وجود داشته، اما این موارد در جمع‌بندی و گزارش کمیته‌ها مطرح نشده است. به گفته آقای عبدالله، اختلاف‌‌نظرها مطرح بوده و برخی از اعضای لویه‌جرگه حتا خواستار تعیین پیش‌شرط‌، کاهش‌ خشونت‌ها و ضمانت‌های بین‌المللی شده‌اند. وی افزود که پس از فیصله لویه‌جرگه، سه روز نیاز است تا زندانیان آزاد و مذاکرات صلح آغاز شود. به این ترتیب، رییس لویه‌جرگه مشورتی صلح تصریح کرد که در حاضر هیچ مانعی به جز مساله زندانیان، فراراه شروع مذاکرات وجود ندارد.

در ادامه برخی از خواسته‌های اعضای جرگه همگانی شد. اشتراک‌کننده‌گان لویه‌جرگه پس از رای‌زنی‌ها، خواستار انعطاف دو طرف برای رسیدن به صلح پایدار، رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، برقراری آتش‌بس بدون قیدوشرط، آغاز فوری گفت‌وگوهای صلح در داخل کشور، ایجاد هیأت فراگیر و همه‌شمول برای دفاع از ارزش‌های ۱۹ سال پسین و پایان حمایت کشورهای دخیل از گروه طالبان شده‌اند. در خواسته‌های اشتراک‌کننده‌گان تصریح شده است که طالبان نباید زیر نام داعش به حمله‌های شان ادامه دهند و زندانیان‌شان نیز باید بر اساس ضمانت‌های ملی و بین‌المللی آزاد شوند تا دوباره به میدان‌های جنگ باز نگردند. در ادامه از جامعه جهانی خواسته شده که شروع و موفقیت گفت‌وگوها و تامین صلح پایدار در کشور را تضمین کند. جرگه هم‌چنان از حکومت خواسته است که زندانیان نیروهای امنیتی را برای جلوگیری از تضعیف روحیه ملی آن‌ها، از زندان آزاد کرده و از جمهوریت و دست‌آوردهای ۱۹ سال پسین دفاع کند.

در بخشی از خواسته‌های اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح آمده است که باید از قانون اساسی، به ویژه نظام مردم‌سالار، در مذاکرات صلح دفاع و آزادی‌های شهروندی، از جمله حقوق زنان، حفظ شود. این جرگه در ادامه از جوانب گفت‌وگوها خواسته است که آزادی بیان و آزادی مطبوعات را پاسداری کرده و پیشرفت‌های مذاکرات صلح را نیز به مردم گزارش دهند. به باور اشتراک‌کننده‌گان، حکومت باید رضایت‌مندی خانواده‌های قربانیان جنگ را به دست آورده و همه اقشار جامعه، به ویژه بانوان و جوانان در هیأت مذاکره‌کننده‌ صلح سهیم شوند. جرگه هم‌چنان تصریح کرده‌اند که هیأت مذاکره کننده باید توانایی و ظرفیت گفت‌وگو را داشته و سرانجام توافق‌های صلح زیر نظارت و ضمانت سازمان ملل و قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی  صورت بگیرد.

روند گزارش‌دهی برخی از کمیته‌ها در مجلس اما در ادامه جنجالی شد. اصیلا وردگ، از رییسان کمیته‌های لویه‌جرگه حین ارایه‌ گزارش کمیته کاری‌اش، خشونت فیزیکی با بلقیس روشن، عضو مجلس نماینده‌گان را تقبیح کرده و خواستار معذرت‌خواهی رسمی از این عضو مجلس شد. این موقف‌گیری اما با واکنش برخی از اعضای جرگه روبه‌رو شده و به تنش‌ها میان اشتراک‌کننده‌گان جرگه انجامید. با وجود این تنش‌ها، روند گزارش‌دهی کمیته‌ها سرانجام در میانه‌های روز پایان یافت و هیأت رهبری لویه‌جرگه تصریح کرد که تصمیم نهایی مجلس پس از توحید آن اعلام می‌کند. قرار است این تصمیم فردا یک‌شنبه، نزدهم اسد، در چارچوب یک قطع‌نامه همه‌گانی شده و به تعقیب آن، روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان آغاز شود. گفتنی است که بر اساس معلومات رییس لویه‌جرگه مشورتی صلح، ۴۰۰ زندانی طالبان همه شهروندان افغان بوده و تاکنون در زندان‌های حکومت نگه‌داری می‌شوند.

سومین لویه‌جرگه مشورتی صلح روز جمعه، هفدهم اسد کارش را با حضور سه هزار و ۲۰۰ نفر در کابل آغاز کرد. بر اساس طرح حکومت، این جرگه برای دو روز تنظیم شده‌ بود، اما پس از دوام گفت‌وگوها، برای یک روز دیگر نیز تمدید شد. طالبان پیش‌تر خواستار رهایی کامل پنج هزار زندانی‌شان شده و تصریح کرده ‌بودند که در غیر آن، به میز مذاکره حاضر نمی‌شوند. حکومت نیز با فراخواندن لویه‌جرگه، اعلام کرده بود که پس از مشورت‌ها با مردم، در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی‌ای که پرونده‌های سنگین دارند، تصمیم خواهد گرفت. گفتنی است که در پرسش‌های جرگه، آزادشدن یا نشدن زندانیان طالب مطرح شده و از اعضای جرگه در این مورد نظر خواسته شد. هم‌زمان با این، اشتراک‌کننده‌گان خواست‌های‌شان از گروه طالبان را نیز به گونه مفصل ارایه کردند. قرار است سومین لویه‌جرگه مشورتی صلح در کشور پس از اعلام قطع‌نامه رسمی، پایان یافته و به این ترتیب، بن‌بست فراراه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی برداشته شود.

لینک اصلی: https://8am.af/completion-of-the-work-of-the-loya-jirga-committees-participants-gave-the-green-light-for-the-conditional-release-of-400-taliban-prisoners/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading