بازتاب نیوز

روحیه عمومی در جرگه مشورتی صلح، در حمایت از پروسه صلح است

١٩ اسد ١٣٩٩ مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

کابل، افغانستان: داکتر عبدالله عبدالله، رییس لویه جرگه مشورتی صلح و رییس شورای عالی مصالحه، با ابراز خوشبینی از ارایه گزارشات کمیته های پنجاه گانه این جرگه گفت: همه اعضای جرگه مشورتی صلح، حامی شروع گفتگوها بودند.
رییس لویه جرگه مشورتی صلح که پس از چاشت روز دوم این جرگه، در یک کنفرانس خبری حضور یافت گفت: روحیه عمومی در جرگه در حمایت از پروسه صلح است، اما تصامیم نهایی در این رابطه پس از توحید گزارشات با حضور روسای کمیته های پنجاه گانه، ترتیب قطعنامه، ارایه قطعنامه در جلسه علنی و تأیید آن در جلسه عمومی فردا، اعلام خواهد شد.
رییس لویه جرگه مشورتی صلح افزود: گزارشات کمیته های پنجاه گانه در جلسه عمومی این جرگه که پس از چاشت روز گذشته آغاز گردید تاچاشت امروز تکمیل شد و قرار است به دنبال آن روسای کمیته های پنجاه گانه برای جمع بندی نظریات کمیته ها، با کمیسیون تدویر لویه جرگه وهیئت رییسه جرگه جلسه برگزار کنند تا قطعنامه جرگه مشورتی صلح ترتیب گردد و فردا در جلسه اختتامیه به اعضای جرگه ومردم افغانستان اعلام شود.
رییس لویه جرگه مشورتی صلح با تأکید بر آنکه بحث ها در داخل کمیته های جرگه مشورتی صلح در فضای خوب صورت گرفته است افزود: گزارشات کمیته ها بیانگر این بود که همه اعضا حامی آغاز گفتگوها بودند و برای شروع گفتگوها و رفع موانع، نظریات خود را نیز داشتند.
رییس لویه جرگه مشورتی صلح با اشاره به آنکه برای شروع مذاکرات بین الافغانی مانعی وجود داشت و دارد که مساله آزادی ۴۰۰ نفر از زندانیان باقیمانده طالبان مطابق لیست این گروه بود، افزود: به همین دلیل رییس جمهوری اسلامی افغانستان تصمیم گرفت تا جرگه مشورتی دایر گردد ودر این مسالهء مهم وخطیر نظر مردم افغانستان هم گرفته شود.
به گفته رییس لویه جرگه مشورتی صلح، متعاقب قطعنامه جرگه مشورتی صلح، اگر خواست و موانع از سر راه شروع مذاکرات رفع شد، مذاکرات بین الافغانی آغاز می شود و نتایج قعطنامه جرگه، هیئت مذاکره کننده را کمک خواهد کرد تا نظریات مردم افغانستان را در یک سطح وسیع با خود داشته باشد.
###

لینک اصلی: http://www.gmic.gov.af/dari/press-releases2/4236-2020-08-09-05-16-13

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

آخرین خبر ها:

Loading