بازتاب نیوز

غنی: عامل برخورد خشونت‌آمیز با بلقیس روشن زیر پیگرد قرار بگیرد

٢٠ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

رییس‌جمهور غنی، می‌گوید بانویی‌که در روز نخست لویه‌جرگه با بلقیس روشن، نمایندۀ مجلس، برخورد خشونت‌آمیز داشت، باید زیر پیگرد عدلی و قضایی قرار بگیرد.

آقای غنی که امروز در پایان لویه‌جرگۀ مشورتی صلح سخن می‌زد، تأکید کرد که برخوردهای این‌چنینی قابل پذیرش نیست: «تعقیب عدلی و قضایی کسی که احترام لویه‌جرگه افغانستان را نمی‌کند، حتمی است.»

تصویرهایی‌که ار روز نخست لویه‌جرگه پخش شده‌اند، نشان می‌دهند که در هنگام سخنرانی رییس‌جمهور غنی، بلقیس روشن به رهایی زندانیان طالبان اعتراض می‌کند، سپس بانویی با او برخورد خشونت‌آمیز می‌کند و به زمین می‌کوبد.

این برخورد، در شبکه‌های اجتماعدی بازتاب گسترده یافت و بسیاری‌ها به آن‌ اعتراض کردند.

در کنار بانو روشن شرکت کنندۀ دیگری بنام غورزنگ سیال نیز ادعا دارد که از سوی نگهبانان جرگه مورد خشونت قرار گرفته‌است.

همین‌طور در روز دوم لویه‌جرگه یکی دیگری از شرکت کننده‌گان مرد، بانو روشن را دشنام داد.

در همین حال عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و رییس لویه‌جرگه می‌گوید بانویی‌که با بلقیس روشن برخورد نادرست انجام داد، از کارش پشیمان است و از بانو روشن پوزش خواسته‌است: «خانم بلقیس روشن که آن خانم را به حضور پذیرفتند. اکنون هم این خانم حاضر است و می‌گوید که اشتباه صورت گرفته.»

اما، بلقیس روشن می‌گوید که کسی از او پوزش نخواسته‌است و باید نهادهای عدلی و قضایی به این موضوع رسیده‌گی کنند: «این‌ها پشتیبانی دارند که به این جرأت سر کسی دست می‌اندازند و حمله‌ور می‌شوند. به این خاطر من می‌گویم که این کار از قبل تعیین شده بوده. این را وزارت صلح هم باید جواب بدهد.»

در همین حال، شماری از فعالان حقوق‌بشری، مسؤولان برگزارکنندۀ جرگۀ مشورتی صلح و نیز وزارت دولت در امور صلح را به پنهان‌کاری هویت زنی متهم می‌سازند که بلقیس روشن را لت‌وکوب کرد.

سبحان مصباح، حقوق‌دان گفت: «ادارۀ محترم لوی سارنوالی برمبنی ماده ۵۶ قانون اجرآات جزایی افغانستان مکلف است تا متهمین را تحت تعقیب عدلی قرار بدهد.»

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، لت‌وکوب و بدرفتاری نگهبانان جرگه را با شرکت کننده‌گان این جرگه مخالف قانون و جرم می‌دانند.

ذبیح الله فرهنگ، رییس نشرات کمیسیون مستقل‌حقوق بشر افغانستان گفت: « نظرات مختلف باید احترام شود، اما متأسفانه این رویداد برخلاف تمام ارزش‌ها واقع شد.»

سیما سمر، وزیردولت در امور حقوق‌بشر بیان داشت: «متأسفانه خانم روشن در تالار بخاطر اظهارنظر مورد خشونت قرار گرفت و همین‌طور یک کسی دیگر که از خانم روشن حمایت کرد، دشنام شنید؛ هر دو عمل جرم بوده و قابل پیگیری است.»

بلقیس روشن، روز گذشته گفت زنی‌که با او برخورد خشونت‌آمیز کرده‌است، شکیبا صافی نام دارد و کارمند وزارت دولت در امور صلح است.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/غنی-عامل-برخورد-خشونت‌آمیز-با-بلقیس-روشن-زیر-پیگرد-قرار-بگیرد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading