بازتاب نیوز

سفر، نوشتن کتاب و کشور داری؛ آرزوهای سیاست‌گران در سایۀ صلح

٢٠ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

سیاست‌گران رده اول کشور که امروز در نشست پایانی لویه‌جرگۀ مشورتی صلح زیر یک سقف گردآمده بودند، در کنار پرداختن به مسایل سیاسی و امنیتی کشور از آرزوهای‌شان که تاکنون بدلیل جنگ برآورده نشده، نیز گفتند.

رییس‌جمهور غنی در جریان سخنرانی‌اش در لویه‌جرگه گفت هرگاه جنگ ختم شود و صلح برقرار شود، به روستای خودش می‌رود و چندین کتاب را که در ذهن دارد می‌نویسد.

او در این باره گفت: «بسیار کتاب‌ها در ذهنم است خدا کند زمینه فراهم شود که آن‌ها بنویسم تا برای کودکان چیزی پیدا شود.»

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی که در دو دور انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته یکی از رقیبان سرسخت آقای غنی بود، امروز به شوخی در واکنش به گفته‌های رییس‌جمهور غنی گفت هرگاه اشرف غنی به زادگاه‌اش برود او ادارۀ کشور را بدست خواهد گرفت: «جناب رییس‌ صاحب، باز، کارها را من پیش می‌برم.»

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور نیز گفت که در صورت آمدن صلح در کشور، در نخست به مزار سپس به بدخشان و همین‌طور به دیگر ولایت‌های کشور سفر خواهد کرد: «اگر صلح بیاید، وعده‌های زیادی کرده‌ام به مردم؛ اول به مزارشریف می‌روم، از مزار می‌رویم بدخشان.»

برخلاف چند ماه گذشته که سیاست‌گران از هم‌دیگر انتقاد می‌کردند، امروز اما زیر یک سقف گرد آمدند و شوخی و خنده پرداختند.

شهروندان کشور، می‌گویند که امیدوار استند سیاست‌گران کشور مانند امروز، به دور از اختلاف‌های سیاسی همیشه به مردم و میهن بیندیشند.

علی احمد، باشندۀ کابل گفت: «خواست هر افغان است که یک حکومت واحد داشته باشد، رهبران این حکومت با همدیگر همدست باشند که کشور پیشرفت کند.»

در سومین و آخرین روز لویه‌جرگۀ مشورتی صلح بسیاری از چهره‌های سیاسی کشور شرکت کرده بودند. رییس‌جمهور غنی، عبدالله عبدالله، حامدکرزی، کریم خلیلی، محمد محقق، سرور دانش و شماری دیگر از سیاست‌گران کشور شرکت کرده بودند.

با این هم شماری از سیاست‌گران دیگر هم‌چون گلبدین حکمتیار، صلاح الدین ربانی و مارشال عبدالرشید دوستم حضور نداشتند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/سفر،-نوشتن-کتاب-و-کشور-داری؛-آرزوهای-سیاست‌گران-در-سایه-صلح

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading