بازتاب نیوز

ادامۀ اعتراض‌ها در شهر بیروت

٢٠ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

شهر بیروت، پایتخت لبنان، برای چندمین روز پس از انفجار مهیب در این شهر که جان بیش از صدتن را گرفت و بیش از ۵۰۰تن دیگر را زخمی کرد، گواه اعتراض‌ها بود.

معترضان این بار وزارت‌خانه‌های لبنان را تسخیر کرده‌اند و حکمت را در وقوع این انفجار مقصر می‌دانند.

وزارت صحت لبنان می‌گوید که در انفجار نیرومند سه‌شنبۀ هفتۀ گذشته در بیروت، ۱۵۸ تن جان باختند و نزدیک به ۶هزار تن زخم برداشته‌اند. به گفتۀ این وزارت بیست و یک تن تاکنون ناپدید استند.

معترضان لبنانی که بر ضد رییس‌جمهور این کشور، حزب‌الله و ایران که از حزب‌الله پشتیبانی می‌کند شعار می‌دادند با نیروهای دولتی درگیر شدند.

در پی این اعتراض‌ها، حسان دیاب، نخست وزیر لبنان برای حل بران سیاسی این کشور خواهان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام شده‌است: «در واقع بی انتخابات پارلمانی زودهنگام، بیرون رفتن از این بحران ناممکن است. ما باید یک طبقه سیاسی و یک پارلمان تازه داشته باشیم.»

از سویی هم، یکی از رهبران حزب کتائب که متشکل از مسیحیان لبنان است و رهبر آن نزار نجاریان در انفجار روز سه شنبه گذشته کشته شد، از این‌که رییس جمهور لبنان این انفجار را یک فرصت خوانده‌است انتقاد می‌کند و آن را یک فاجعه می‌داند.

این عضو پارلمان لبنان همراه با شماری از اعضای دیگر پارلمان که از حزب کتائب استند در اعتراض در برابر حکومت لبنان از کرسی‌های پارلمانی شان استعفا می‌دهند.

سامی جمایل، رهبر حزب کتائب لبنان گفت: «این مرز میان لبنان گذشته و لبنان تازه است و به رهبر فقید حزب مان می‌گویم که همراهانت تصمیم گرفته است از پارلمان استعفا بدهند.»

با این همه، در روزهای گذشته، مقام‌های برخی از کشورها برای بازدید از ویرانی‌های به‌جا مانده از انفجار بیروت و اعلام کمک به لبنان به این کشور رفته‌اند.

انفجار روز سه شنبه در بیروت برخاسته از انفجار موادی بود که از نزدیک به هفت سال در بندر بیروت نگهداری می‌شدند.

مقام‌های محلی و حکومت مرکزی لبنان به علت آن چه که بی‌توجهی به نگهداری از این مواد منفجره گفته می‌شود زیر انتقاد قرار گرفته اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/world/ادامۀ-اعتراض‌ها-در-شهر-بیروت

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading