بازتاب نیوز

خانواده های قربانیان جنگ، از طالبان صلح صادقانه می‌خواهند

٢٢ اسد ١٣٩٩ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک
کابل – ۲۲ اسد۱۳۹۹خ.
گزارشگر: بلال خداداد

در حالیکه روز های انگشت‌شماری به آغاز گفتگو های مستقیم میان افغانان مانده است، شماری از خانواده های قربانی که عزیزان شان را در صفوف نیروهای امنیتی ازدست داده اند، از طالبان می خواهند که به خواست ها و ارزش های آنان احترام بگذارند.
برخی از اعضای این خانواده ها می گویند که صلح واقعی با طالبان، زمانی ممکن خواهد بود که طالبان در قول و قرارشان صادق بوده و ضمن آتش بس دایمی، مردم را فریب ندهند.
زین‌العابدین یکی از این خانواده های قربانیست که سه تن از اعضای خانواده اش را در صف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور درجنگ با طالبان از دست داده است؛ او در گفت و گو با خبرنگار پیک میگوید:
« اگر واقعن صلح به وطن ما بیاید و برادر کشی ختم شود، ماهم با طالبان دشمنی نداریم و صلح می خواهیم.»
غلام رسول باشنده ی ولسوالی بنگی ولایت تخار نیز که یک عضو خانواده اش را در یک انفجار ماین کارگذاری شده ی کنارجاده ای در ولایت ارزگان ازدست داده است، امیدواراست که طالبان هم از جنگ خسته شده و به ندای واقعی صلح لبیک بگویند.
اما برخی دیگر از این خانواده ها باور متفاوت نسبت پروسه صلح دارند و بالای قول و قرار طالبان بی اعتماد اند.
زلمی امید باشنده ی ولسوالی اشکاشم ولایت بدخشان که دو عضو خانواده ی خود را در جنگ با طالبان در ولای های کندز و هلمند ازدست داده، می گوید که هرگز با طالبان صلح نخواهد کرد؛ زیرا به عهد و قول شان باورمند نیست.
محمد نادر باشنده ی ولسوالی اندراب ولایت بغلان که فرزند اش را در جنگ با طالبان در ولسوالی خان آباد ولایت کندز ازدست داده، می گوید:
« هرگز با این طالبان صلح نداریم.»

بااین‌حال، سهیل شاهین سخن‌گوی طالبان در قطر به‌این باوراست که مسأله‌ی افغانستان از طریق جنگ نه، بل‌که از طریق مسالمت‌آمیز حل شدنی‌ست.

به تازه‌گی لویه جرگه‌ی مشورتی صلح بااشتراک بیش از سه‌هزار نماینده از سراسر کشور، رهایی چهارصد زندانی جنجالی طالبان را بااتفاق آرا مُهر تایید گذاشتند و روز گذشته نیز، رییس جمهوری کشور فرمان رهایی آنان را امضا کرد.با این وضعیت آخرین مانع آغاز گفتگو های میان افغانان برداشته شد.

لینک اصلی: https://paykreports.com/خانواده-های-قربانیان-جنگ،-از-طالبان-صل/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading