بازتاب نیوز

قدرت حزب‌الله از سوی نظام سلطه پذیرفته شده است

٢٣ اسد ١٣٩٩ پایگاه خبری پیام آفتاب

قدرت حزب‌الله از سوی نظام سلطه پذیرفته شده است
تابستان سال ۲۰۰۶ میلادی بود که رژیم صهیونیستی حمله‌ای گسترده‌ای را علیه لبنان انجام داد. این جنگ ۳۳ روز طول کشید و مردم لبنان در این نبرد، ارتش رژیم اشغالگر قدس را شکست دادند. از همین روی روز ۲۳ اسد/مردادماه، سالگرد پیروزی و مقاومت ۳۳ روزه حزب‌الله لبنان دربرابر رژیم صهیونیستی، در شماری از کشورهای اسلامی، به‌عنوان روز مقاومت اسلامی نام‌گذاری شده‌است.
این جنگ دربین لبنانی‌ها به «نبرد تموز» شهرت یافته و براساس یک «نقشه جامع» که توسط آمریکا، انگلیس، فرانسه، رژیم صهیونیستی، مصر، اردن، عربستان و احزاب شاخص طیف ۱۴ مارس لبنان طراحی شده بود، به اجرا درآمد.
درهمان روزهای ابتدایی، ارتش رژیم صهیونیستی که توانایی جنگیدن با حزب‌الله را نداشت، خواستار پایان یافتن جنگ شد ولی آمریکایی‌ها اصرار به ادامه جنگ داشتند؛ ولی درنهایت آمریکا هم تسلیم شد و با تصویب قطعنامه ۱۷۰۱شورای امنیت که شباهت زیادی به قطعنامه ۵۹۸ دارد، جنگ را تمام کرد.
کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه وقت آمریکا این جنگ را درد زایمان خاورمیانه نامید که قرار بود خاورمیانه جدیدی ازآن متولد شود اما تمامی تصورات آن‌ها اشتباه از آب درآمد و روند جنگ به‌گونه‌ای پیش‌رفت که به‌ضرر رژیم صهیونیستی و آمریکا شد.
پس‌ازآن، جناح غربی، عبری و عربی طی سال‌های گذشته بارها این مسیر رفته را امتحان کرده‌اند و با فشار بر مردم لبنان سعی کردند بهره‌برداری سیاسی دراین کشور کرده و به حزب‌الله ضربه بزنند اما همه این تلاش‌ها همانند جنگ سی‌وسه‌روزه به در بسته خورده‌است. به‌بهانه تحولات اخیر در لبنان و سالروز مقاومت اسلامی با صدرالحسینی، کارشناس مسائل غرب آسیا به گفت‌وگو نشستیم.

 حزب‌الله لبنان، ستون اصلی استقلال این کشور است
سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل غرب آسیا به مناسبت روز مقاومت اسلامی در گفت‌‍وگو با رسانه‌ها گفت: نکته‌ای که درحال ‌حاضر باید درمورد مقاومت گفت، تقویت مقاومت در منطقه غرب آسیا و حتی فراتر از آن در مقابل خط سازش است. یکی‌از ستاره‌های مقاومت موضوع حزب‌الله لبنان است و درحال‌حاضر که کشور لبنان با درگیری‌های متعدد روبه روست، توانمندی‌های خودرا بیش‌ازپیش نشان داده‌است.
وی افزود: در سال ‌گذشته با نفوذ و اختلال عوامل غرب‌گرا و افزایش تحریم‌ها ظالمانه و ناجوانمردانه و همکاری‌های تنگاتنگ کشورهای عرب منطقه، شرایط مردم لبنان از لحاظ اقتصادی بسیار دشوار شد و مقاومت اسلامی لبنان در این ‌راستا همراهی کامل با دولت و ارتش لبنان برای حفظ امنیت و کمک به تأمین نیازمندی‌های دولت به‌ویژه پس‌از شیوع کرونا داشته‌است.
این کارشناس مسائل بین‌الملل ضمن اشاره به انفجار مهیب بیروت، افزود: ۱۰ روز قبل انفجار مهیب و هولناکی در بندر بیروت صورت گرفت که هزینه‌های قابل‌توجهی را به دولت لبنان تحمیل کرد. آنچه درمورد خسارت وارده بیان می‌کنند رقمی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار است و به‌طورحتم این رقم از دولت تحت محاصره آمریکا و غرب برنمی‌آید؛ بنابراین کمک‌های عمومی نظام بین‌الملل باید بلافاصله برای‌رفع فوری مشکلات مردم لبنان و پس‌ازآن درراستای تقویت اقتصاد این کشور و ساخت این بندر صورت گیرد.
صدرالحسینی نقش حزب‌الله لبنان را در کمک‌رسانی به حادثه دیدگان این انفجار بسیار بیشتر از احزاب و جریان‌های مدعی ملی بودن دانست و تأکید کرد: درطول ۱۰ روز گذشته مقاومت اسلامی لبنان دوشادوش دولت و حتی در برخی از موارد مانند آواربرداری و کمک به مجروحین از بسیاری از احزاب و جریان‌های موجود در لبنان که ادعای ملی بودن می‌کنند، جلوتر بوده‌است؛ بنابراین باید به‌این‌نکته توجه داشته باشیم که مقاومت لبنان درشرایط کنونی به‌عنوان یکی‌از مهم‌ترین استوانه‌های استقلال لبنان است.
او ادامه داد: «اکنون آمادگی‌های کامل مقاومت اسلامی لبنان در مقابل تجاوزات نظامی احتمالی رژیم صهیونیستی یکی‌از موضوعات اساسی است که نظام سیاسی لبنان به آن نیازمند است و به این موضوع لبیک گفته و آمادگی کامل خود را اعلام کرده‌است.»
این کارشناس تأکید کرد که درحال‌حاضر مقاومت اسلامی لبنان هم در حوزهدفاعی-امنیتی و هم در حوزه مدنی-مردمی به‌عنوان یکی‌از بازیگران اصلی صحنه این کشور است و اکنون از شرایطی صحبت می‌کنیم که علی‌رغم تلاش‌های فراوان نظام سلطه درطول یک‌سال گذشته برای تضعیف مقاومت لبنان یا کند کردن سلاح مقاومت، هیچ موفقیتی به دست نیاورده است.
صدرالحسینی در انتها افزود: طبق گفته‌های مقامات لبنانی و حتی اقرار امانوئل ماکرون که گفت سلاح لبنان موضوع بحث ما نیست، نشان‌دهنده این‌است‌که امروز نظام بین‌الملل قدرت، توانمندی، اقتدار و نفوذ «مقاومت لبنان» را به‌طورکامل پذیرفته‌است.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/93740/قدرت-حزب-الله-سوی-نظام-سلطه-پذیرفته-شده

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading