بازتاب نیوز

مشاور رئیس‌جمهور: طالبان قدرت استدلال در مقابل هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت را ندارند

٢٣ اسد ١٣٩٩ سلام وطندار

مشاور رئیس‌جمهوری کشور می‌گوید که بزرگ‌ترین شخصیت‌های طالبان، نمی‌توانند با هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان در موارد «علمی» بحث کنند. او دلیل تأخیر در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را عدم قدرت استدلال طالبان در پشت میز مذاکره خوانده است.

وحید عمر، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس عمومی اداره ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری، امروز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم اسد/ مرداد، در کنفرانس ملی جوانان گفت که طالبان از سه نقطه قوت – اعمال خشونت، داشتن حامیان و پناه‌گاه در منطقه و منابع مالی از مواد مخدر – برخوردار اند، اما فهم و دانش مذاکره در مقابل تیم مذاکره‌کنندۀ ما را ندارند.

مشاور رئیس‌جمهور در بخشی از سخن‌رانی‌اش تصریح کرد که هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان حاضر به مذاکره است و در مسایل دینی، حقوقی، قانونی، اقتصادی، سیاسی و... با این گروه گفت‌وگو خواهد کرد.

مذاکرات بین‌الافغانی تا چند روز دیگر میان هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان و طالبان در دوحه آغاز می‌گردد. تا این دم، طالبان در باره آجندای نخستین دور این مذاکرات چیزی نگفته‌اند. مشاور رئیس‌جمهوری می‌گوید، هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان در نخستین مورد، روی آتش‌بس و میکانیزم نظارتی آن بحث خواهد کرد.

آقای عمر گفت، در جریان مذاکرات، طالبان نباید دست به انفجار و انتحار بزنند.

آقای عمر در حالی طالبان را به کناره‌گیری از خشونت و حاضر شدن به میز مذاکرات فرا می‌خواند که قرار است هیات مذاکره‌کنندۀ دولت تا یک روز دیگر به قطر برود و مذاکرات رو در رو با این گروه را آغاز کند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56581

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading