بازتاب نیوز

پیش از کرونا ۴۳ درصد مکتب‌ها در جهان به امکانات ابتدایی شست‌وشوی دست، دست‌رسی نداشتند

٢٣ اسد ١٣٩٩ سلام وطندار

سازمان جهانی بهداشت و ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف اعلام کرده‌اند، در حالی‌که‌ مکتب‌های سراسر جهان در تلاش برای بازگشایی و تشکیل دوبارۀ صنف‌های درس هستند، تازه‌ترین معلومات برنامۀ نظارتی مشترک این دو نهاد نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۴۳ درصد مکتب‌ها در سراسر جهان به امکانات اولیۀ شست‌و‌شوی دست با آب و صابون دست‌رسی نداشته است.

یافته‌های برنامۀ نظارتی مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ میلادی از هر ۵ مکتب در سراسر جهان ۲ مکتب تا پیش از همه‌گیری بیماری کووید – ۱۹ به امکانات اولیۀ شست‌وشوی دست با آب و صابون دست‌رسی نداشته است.

در یک اعلامیۀ مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف که امروز (پنج‌شنبه، ۲۳ اسد/مرداد) نشر شده، آمده است که شرط اساسی برای ادامۀ فعالیت مکتب‌ها به گونۀ مصون آن‌هم در هنگام شیوع بیماری کرونا، برخورداری از این امکانات می‌باشد.

در این اعلامیه به نقل از هنریتا فور، رئیس اجرایی یونیسف آمده است: «بسته‌شدن مکاتب جهان از زمان آغاز همه‌گیری کووید - ۱۹ یا کرونا، یک چالش بی‌سابقه برای تعلیم و سلامتی اطفال بوده است.»

او افزوده که باید به آموزش و یادگیری کودکان اولویت داده شود و همچنان اطمینان حاصل شود که مکتب‌ها برای بازگشایی مصون هستند و به آب آشامیدنی پاک، امکانات شست‌وشوی دست و فاضلاب مصون دست‌رسی دارند.

یافته‌های برنامۀ نظارت مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف نشان می‌دهد که حدود 818 کودک در مکتب‌های‌شان به امکانات اولیه شست‌وشوی دست با آب و صابون دست‌رسی ندارند. این مسأله کودکان را در معرض خطر شدید مبتلاشدن به ویروس کرونا و دیگر بیماری‌های واگیردار قرار می‌دهد.

بیش از یک‌سوم این کودکان (295 میلیون تن) از آفریقا می‌باشند. در کشورهای کمتر توسعه یافته، از هر 10 مکتب، 7 مکتب به امکانات اولیۀ شست‌وشو دست‌رسی ندارند و نصف مکتب‌ها بدون خدمات اولیۀ آب و فاضلاب هستند.

در این گزارش آمده است که از مجموع 818 میلیون کودک که به خدمات اولیۀ شست‌وشوی دست در مکتب‌های‌شان دست‌رسی نداشتند، 355 میلیون تن شامل مکتب‌های بوده‌ که آب داشته‌اند، اما صابون نداشته‌اند. 462 میلیون تن هم شامل مکتب‌های بوده‌اند که در آن هیچ‌گونه امکانات از جمله آب برای شست‌وشوی دست‌ها موجود نبوده است.

بر بنیاد یافته‌های این گزارش در ۶۰ کشوری که در آن خطر وقوع بحران‌های صحی و انسانی به دلیل شیوع کووید - ۱۹ بالاتر بوده، از هر چهار کودک، سه تن‌شان در آغاز شیوع کرونا به خدمات اولیۀ شست‌وشوی دست در مکتب‌های‌شان دست‌رسی نداشته‌اند؛ نصف این کودکان به خدمات اولیۀ آب دست‌رسی نداشته و بیش از نصف آنان از خدمات اولیۀ بهداشتی بهره‌مند نشده‌اند.

یافته‌های این دو نهاد همچنان نشان می‌دهد که در سراسر جهان از هر سه مکتب، یک مکتب یا خدمات محدود آب آشامیدنی داشته یا در اصل این خدمات را نداشته است و ۶۹۸ میلیون کودک نیز در جهان به خدمات بهداشتی اولیه در مکتب‌های‌‌شان دست‌رسی نداشته‌اند.

دکتر تدروس آدهانوم گربریس، رئیس عمومی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «دسترسی به خدمات آب، فاضلاب و بهداشت برای پیش‌گیری و کنترل مؤثر بیماری‌ها در تمامی اماکن به شمول مکاتب ضروری می‌باشد. نقطۀ تمرکز اصلی استراتیژی‌های دولت برای بازگشایی و راه‌اندازی مصون مکاتب در هنگام همه‌گیری جهانی کووید- 19 نیز باید همین موضوع باشد.»

سازمان جهانی بهداشت و یونیسف برای بازگشایی مصون مکتب‌ها و مصون‌ماندن کودکان به رعایت تدابیر بهداشتی، استفاده از تجهیزات حفاظتی شخصی، پاکسازی و ضدعفونی کردن مکتب‌ها، تأمین آب پاک و استفاده از دست‌شویی‌ها با آب و صابون و همچنان استفاده از تشناب‌های مصون تأکید می‌کنند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56575

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading