بازتاب نیوز

مشکلات مرزی؛ میوه‌ها در بازارهای کابل فاسد می‌شوند

٢٣ اسد ١٣٩٩ آژانس افغان خبر

مسوولان اتحادیه مارکیت میوه‌های تازۀ در کابل می‌گویند: بازار میوه طی روزهای اخیر از یک سو تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته و از طرف دیگر مشکلات مرزی و نبود سردخانه‌ها در ولایات کشور باعث شده است که میوه‌ها مخصوصا" تربوز و خبربوزه" به قيمت ناچيز به فروش برسند و یا بگندد.

به گزارش افغان نیوز: نجابت حیدری، رئیس اتحادیه خربوزه و تربوز، امروز پنج‌شنبه( 23، اسد ) در یک مصاحبۀ اختصاصی به افغان نیوز گفت که در حال حاضر روزانه حدود دو صد موتر تربوز و خربوزه از ولایات به مرکز وارد می‌شود، اما متاسفانه به دلیل مشکلات مرزی تاهنوز روند صادرات به کشور های همسایه آغاز نشده است.

آقای حیدری بیان کرد،« اکنون صادرات ما به پاکستان نیز بنا به دلایل مختلف متوقف بوده و امید است که از سر گرفته شود.»

رئیس مارکیت میوه های تازه گفت: امسال میزان تولیدات خربوزه و تربوز نسبت به سال های گذشته 60 درصد افزایش داشته اما به علت نبود بازار فروش و نبود سردخانه برای نگهداری این فرآورده های زراعتی، صادرات کاهش یافته است.

وی تاکید کرد؛ برای رفع این معضل باید سردخانه ساخته شود تا محصولاتی چون خربوزه و تربوز ذخیره شود و می‌خواهیم که این میوه‌هاا به کشورهای همسایه نیز صادر شود. اما در صورتی‌که حکومت توجه جدی نکند، کشاورزان در وضعیت بدی قرار خواهند گرفت و همچنان به جای فایده از فراورده های شان متضرر می‌شوند.

او همچنان از اخاذی‌های غیر قانونی در مسیر راه شکایت کرد و گفت؛ از گمرک گرفته تا چک پانت های که در شاهراه ها ایجاد شده اند، از موتر های باربری اخاذی می‌کنند.

گفتنی است که دهقانان کشور همه ساله از نبود بازار های خارجی برای فرآورده های زراعتی شان شکایت دارند و نبود بازار مناسب برای فروش میوه های تازه باعث شده تا این میوه ها به قیمت پایین در بازارهای داخلی عرضه شوند و یا هم از بین بروند.

این درحالی است که در سال جاری نیز حاصلات تربوز در ولایت فراه افزایش چشم گیری داشت که هر کیلو گرام آن به سه افغانی خرید و فروش می‌شد و این امر شکایت دهاقین را نیز در پی داشت.

لینک اصلی: http://afghannews.af/مشکلات-مرزی؛-میوه‌ها-در-بازارهای-کابل-فاسد-می‌شوند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading