بازتاب نیوز

خبرنگاران و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها: گفت‌وگوهای صلح علنی و بدون سانسور برگزار شود

٢٣ اسد ١٣٩٩ سلام وطندار

هم‌زمان با نزدیک‌شدن زمان نخستین نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، شماری از خبرنگاران و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها از حکومت و طالبان می‌خواهند تا گفت‌وگوهای‌شان در قطر، به گونۀ علنی و بدون سانسور برگزار شود.

آنان می‌گویند، اگر در این گفت‌وگوها به خبرنگاران اجاۀ پوشش داده نشود و نشست پشت درهای بسته انجام شود، مسألۀ معامله با سرنوشت و آیندۀ مردم افغانستان در آن وجود خواهد داشت.

این خبرنگاران و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها از حکومت و طالبان می‌خواهند که با سرنوشت و آیندۀ مردم افغانستان معامله نکنند. آن‌ها آزادی بیان را یکی از دستآوردهای دو دهۀ گذشته می‌دانند و می‌گویند، سلب این آزادی برای هیچ‌کسی قابل پذیرش نیست.

صدیق‌الله توحیدی، مسئول کمیتۀ مصونیت خبرنگاران به سلام‌وطندار می‌گوید، اگر قرار باشد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پشت درهای بسته انجام شود، این بدان معناست که حکومت افغانستان نمی‌خواهد از آنچه‌که هیأت گفت‌وگوکنندۀ افغانستان استدلال می‌کند، مردم و رسانه‌ها آگاه شوند.

او تأکید می‌کند و می‌گوید، اگر از خبرنگاران در این نشست دعوت نشود، دستآوردها در بخش آزادی بیان آسیب خواهد دید.

 عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی می‌گوید، اگر گفت‌و‌گوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان پشت درهای بسته صورت گیرد این کار آنان خلاف دموکراسی، قانون اساسی و تمامی موازین حقوق بشری خواهد بود.

آقای خلوتگر می‌گوید، شهروندان کشور حق دارد تا از هر گونه گفت‌وگویی که در سطح ملی و در بارۀ سرنوشت‌شان صورت می‌گیرد، آگاه شوند.

به گفتۀ رئیس اجرایی نی، کسانی‌که می‌خواهند رسانه‌ها از این گفت‌وگوها دور باشند، از برملاشدن معاملاتی که قرار است در این گفت‌وگوها صورت بگیرد، هراس دارند.

اما قاسم رحمانی، آگاه حقوق رسانه‌یی در بارۀ حضور نداشتن نماینده‌گان رسانه‌ها و خبرنگاران در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی می‌گوید، امکان دارد که در این گفت‌وگوها معاملاتی بر سر حقوق شهروندان، حقوق زنان و همچنان تغییر نوعیت نظام صورت گیرد.

اما ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که این وزارت برای دست‌رسی رسانه‌ها به محل گفت‌وگوها، فهرست خبرنگاران را برای گرفتن ویزه به دولت قطر فرستاده‌، اما تا هنوز پاسخی در این باره دریافت نکرده‌اند.

بانو انوری می‌افزاید که این وزارت برای گرفتن ویزه به خبرنگاران از طریق مجاری دیپلوماتیک با دولت قطر در حال رأی‌زنی است.

قرار است گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان  تا سه روز دیگر در قطر آغاز شود، اما هنوز روشن نیست که آیا به رسانه‌های افغانستان در این نشست اجازۀ حضور داده می‌شود یا این‌که این گفت‌وگوها پشت درهای بسته میان انجام خواهد شد؟

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56589

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading