بازتاب نیوز

امریکا بشیر نورزی یکی از بزرگترین قاچاقبران مواد مخدر و حامی مالی طالبان را آزاد می‌کند

٢٣ اسد ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

امریکا در نظر دارد که حاجی بشیر نورزی، یکی از معروف‌ترین قاچاقبران بزرگ مواد مخدر را که سال‌ها از طالبان پشتی‌بانی مالی می‌کرد، از بند آزاد کند.

مجله‌ی تایمز گزارش داده است که ملا برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، در تماس تلیفونی ماه جولای با وزیر خارجه‌ی امریکا از او خواسته است که بشیر نورزی را آزاد کند.

امریکا در سال ۲۰۰۵ میلادی بشیر نورزی را که به هدف گفت‌وگو با مقام‌های امریکایی از امارات به نیویارک رفته بود، به جرم قاچاق مواد مخدر و پشتی‌بانی مالی از طالبان، بازداشت و دادگاه فدرال نیوریاک او را به حبس ابد محکوم کرد.

گزارش‌ها می‌گویند که بشیر نورزی زمانی یکی از پشتی‌بانان اصلی مالی طالبان در افغانستان بوده است.

او که به پدر مالی طالبان در افغانستان نیز مشهور است، در یکی از زندان‌های امریکا بسر می‌برد.

منبع‌های امریکایی گفته اند که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان نیز از رهایی بشیر نورزی پشتی‌بانی کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر هم تایید کرده است که ملا برادر در تماس با مایک پامپیو خواهان رهایی بشیر نورزی شده است.

حکومت افغانستان در این مورد ابراز نظر نمی‌کند.

از سوی هم، در گزارش تایمز آمده است که در سال ۲۰۱۸، یکی از قاچاقبران بزرگ مواد مخدر به نام حاجی جمعه خان، به پیشنهاد زلمی خلیلزاد از بند رها شده است.

بربنیاد گزارش مجله‌ی تایمز، یک مقام امریکایی که در بازداشت بشیر نورزی نقش داشت، در واکنش به رهایی او از مقامش کنار رفته است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42829-2020-08-13-09-53-22

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading