بازتاب نیوز

پاکستان: حصارکشی مرزهای مشترک با افغانستان مطابق قوانین بین‌المللی است

٢٣ اسد ١٣٩٩ پایگاه خبری پیام آفتاب

پاکستان: حصارکشی مرزهای مشترک با افغانستان مطابق قوانین بین‌المللی است
طرح حصارکشی نوار مرزی پاکستان با افغانستان که از سه سال پیش آغاز شده‌است، به نقطه اختلافات میان کابل و اسلام‌آباد تبدیل شد، این درحالی است که وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به مواضع جدید افغانستان مبنی بر غیرقانونی دانستن حصارکشی، آن را رد کرد و این طرح را مطابق قوانین بین‌المللی دانست.

کابل و اسلام‌آباد برای پرداختن به مسائل مورد اختلاف از جمله در بحث امنیت مرزها، همکاری در حوزه‌های مختلف از جمله حصارکشی سازوکار دوجانبه را ترتیب داده‌اند، اما به رغم این تلاش‌ها، اختلافات دو کشور به ویژه در ارتباط با حصارکشی مرزها پررنگ‌تر می‌شود.

همزمان با دیدار دیروز «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان با «عاطف مشال» سفیر افغانستان که بر مواضع اسلام‌آباد برای ادامه حمایت از فرایند صلح و آشتی در افغانستان تأکید شد، مرکز دیپلماسی دولت کابل بار دیگر حصارکشی مرزهای مشترک توسط پاکستان را غیرقانونی دانست.

این مواضع درحالی عنوان می‌شود که سفیر افغانستان دیروز و در پایان مدت مأموریت دیپلماتیک خود در اسلام‌آباد، با مقام‌های عالی‌رتبه سیاسی و نظامی پاکستان دیدار و از همکاری طرف پاکستانی برای بهبود روابط دوجانبه قدردانی کرد.

براساس این گزارش، وزارت امور خارجه پاکستان امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای، آنچه را که ادعای وزارت امور خارجه افغانستان و رسانه‌های افغانستانی دربارهٔ غیرقانونی بودن عملیات حصارکشی ارتش پاکستان در مرز مشترک را رد کرد و آن را مطابق با هنجارها و قوانین بین‌المللی دانست.

در این بیانیه آمده‌است: حصارکشی مرزهای مشترک با افغانستان با هدف رسیدگی به نگرانی‌های جدی پاکستان دربارهٔ امنیت و ثبات در مناطق مرزی است و ما به دولت کابل توصیه می‌کنیم تا از طریق سازوکارهای مشخص برای رسیدگی به هرگونه سوء برداشت در امور مرزی اقدام کند.

وزارت امور خارجه پاکستان تأکید کرد که این کشور به حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد و هرگز برای حصارکشی مرزها وارد خاک کشور همسایه خود نشده و همین انتظار را نیز از طرف افغانستان دارد.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/93755/پاکستان-حصارکشی-مرزهای-مشترک-افغانستان-مطابق-قوانین-بین-المللی

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading