بازتاب نیوز

روند رهایی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان آغاز شد

٢٤ اسد ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان که حکومت از آن‌ها به عنوان زندانیان «خطرناک» یاد کرده است، آغاز شد. دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که روز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم اسد،۸۰ زندانی طالبان از زندان پلچرخی کابل آزاد شده‌اند.

طبق اعلام شورای امنیت ملی، این زندانیان شامل فهرست ۴۰۰ زندانی طالبان است که لویه‌جرگه مشورتی صلح، صلاحیت رهایی آن‌ها را تأیید و به حکومت واگذار کرده بود.

دفتر شورای امنیت ملی گفته است که زندانیان رهاشده طالبان سوگند یاد کرده‌اند که پس از این، زنده‌گی صلح‌آمیز را انتخاب می‌کنند و «خلاف مردم افغانستان» نمی‌جنگند.

این دفتر تأکید کرده است که برای رسیدن به صلح دایمی و پایدار مهم است که طرف‌های دیگر نیز مسوولیت خود را مطابق توافقات صورت گرفته، انجام دهند و وقت را ضایع نکنند.

حکومت از ۴۰۰ زندانی طالبان به عنوان «زندانیان خطرناک» یاد می‌کرد، اما گروه طالبان مذاکرات بین‌الافغانی را مشروط به رهایی این زندانیان کرده بود.

محمداشرف غنی، رییس جمهور گفته بود که این افراد «پرونده سنگین جرمی» دارند و صلاحیت‌ رهایی آن‌ها را براساس قانون اساسی و کود جزای کشور ندارد.

صلاحیت تصمیم‌گیری درباره رهایی این شمار از زندانیان طالبان به لویه‌جرگه مشورتی صلح واگذار شده بود.

این جرگه از هفدهم تا نزدهم اسد در کابل برگزار شد و اعضای آن رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را تأیید کردند.

رییس جمهور غنی فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را در بیست‌ویکم اسد امضا کرد.

طالبان پیش‌تر هشدار داده بودند که گروه داعش در صدد حمله بر زندانیان این گروه در هنگام انتقال آن‌ها است.

ارگ ریاست جمهوری اما گفته است که همه تدابیر گرفته شده است و ادعای طالبان در مورد حمله داعش «بی‌اساس» است.

هرچند تاکنون زمان شروع مذاکرات بین‌الافغانی به صورت رسمی اعلام نشده است، اما پیش‌تر دو طرف گفته‌ بودند که پس از تکمیل رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، این مذاکرات شروع خواهد شد.

لینک اصلی: https://8am.af/the-process-of-releasing-400-dangerous-taliban-prisoners-has-begun/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading