بازتاب نیوز

حکومت تاکنون ۴۰۰زندانی جنجال برانگیز طالبان را آزاد نکرده‌است

٢٤ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

با گذشت چهار روز از امضای فرمان رهایی چهارصد زندانی طالبان از سوی رییس‌جمهور، تاکنون اما این زندانیان رها نشده‌اند.

منابع آگاه از روند صلح می‌گویند که امریکا و برخی از کشورهای دیگرغربی دربارۀ رهایی شش تا ده تن از این زندانیان خطرناک طالبان ملاحظاتی دارند.

در همین حال برخی از منابع دیگر می‌گویند که هشدار طالبان از احتمال حملۀ گروۀ داعش بر زندانیانی که قرار است رها شوند یکی از علت‌های دیگر تآخیر در رهایی این زندانیان است.

صالح محمد ریگستانی، منبع آگاه از گفت‌وگوهای صلح گفت: «زندانیانی که باعث تأخیر رهایی زندانیان دیگر شده، شمار شان به هفت تا ده نفر است که جرایم بسیار سنگین دارند؛ مثل طراحی حمله‌های انتحاری، قتل‌های مکرر و قاچاق موادمخدر... بر آن زندانی‌ها که طالبان تأکید دارند، دولت افغانستان ملاحظه دارد - تا جایی که ما می‌دانیم میلیون‌ها دالر برای رهایی اینان به طالبان داده شده که اصلأ بعضی شان طالب هم نیستند.»

سمیع یوسف‌‎زی، منبع آگاه دیگر از گفت‌‎وگوهای صلح نیز افزود: «کشورهای استرالیا و بریتانیا از امریکا رسمأ خواستند که شش نفر زندانی طالبان را که در قتل شهروندان این کشورها دست دارند و حالا در لیست چهارصد نفر استند باید از زندان رها نشوند و به طالبان گفته‌اند که به‌جای آنان افراد دیگر رها شوند.»

هرچند حکومت می‌گوید که از جمله چهارصد زندانی طالبان، ۱۵۶تن آنها به اعدام محکوم استند، اکنون طلوع نیوز به سندی دست یافته‌است که نشان می‌دهد تنها در زندان‌های پلچرخی و بگرام ۱۲۴ زندانی محکوم به اعدام طالبان، نگهداری می‌شوند.

ستار حسینی، عضو مجلس نماینده‌گان اظهار داشت: «من نگران این استم که این‌ها قبل از لویه جرگه آزاد شده باشد و در خانه‌های خود باشند.»

فیض محمد زلاند، منبع آگاه از گفت‌وگوهای صلح نیز اظهار داشت: «امروز، صد زندانی از این چهارصد تن رها شدند. سه صد دیگر هم رها شوند و گفت‌وگوها آغاز شود. برخی مشکلات است که حل خواهند شد.»

در کنار ۱۶۵ زندانی محکوم به اعدام، حکومت می‌گوید ۱۰۵زندانی دیگر طالبان دارای مسایل حق العبدی، ۳۴تن اختطاف گر، ۵۱ زندانی قاچاق بر موادمخدر، ۴۴زندانی آن شامل فهرست سیاه حکومت افغانستان و کشورهای متحد افغانستان اند و شش تن دیگر هم  به جرم‌های اخلاقی زندانی شده‌اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/حکومت-تاکنون-۴۰۰زندانی-طالبان-را-آزاد-نکرده‌است

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading