بازتاب نیوز

دولت افغانستان روند آزادی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان را آغاز کرد

٢٤ اسد ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

شورای امنیت ملی، اعلام کرده است که بر اساس فرمان ریاست‌جمهوری و فیصله‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، روند آزادی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان آغاز شده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی، به نشر رسیده، آمده است که روز گذشته پنج‌شنبه(۲۳ اسد)، ۸۰ زندانی طالبان از زندانی پلچرخی، آزاد شده‌اند.

بر بنیاد این خبرنامه، زندانیان آزاد شده بخشی از فهرست ۴۰۰ نفری زندانیان‌ طالب است که آزادی آن‌ها از سوی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح تأیید شده و صلاحیت آزادی شان به دولت افغانستان، سپرده شده است.

شورای امنیت ملی، گفته است که این تلاش‌ها به منظور آغاز گفت‌وگوهای مستقیم و آتش‌بس سرتاسری در افغانستان، انجام شده است.

این شورا افزوده است: «برای رسیدن به یک صلح دایمی و پایدار نیاز است تا طرف‌های دیگر هم‌چنین با در نظرداشت مسؤولیت‌ها و توافقات خویش اقدامات لازم نموده تا باشد از ضیاع وقت جلوگيري شود.»

در خبرنامه آمده است که زندانیان آزاد شده سوگند یاد کرده‌اند که پس از آزادی، زندگی صلح‌آمیز را آغاز کرده و در مردم افغانستان سلاح نخواهند گرفت.

روند آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان در حالی آغاز شده که رییس‌جمهور غنی، در آغاز هفته‌ی جاری، به منظور بحث و مشوره در مورد آزادی ۴۰۰ زندانی طالب که پیش از این گفته بود، صلاحیت آزادی آن‌ها را ندارد، لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را برگزار کرد. این جرگه، فیصله کرد تا زندانیان خطرناک طالب، آزاد شوند.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/the-afghan-government-has-begun-the-process-of-releasing-400-dangerous-taliban-prisoners/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading