بازتاب نیوز

روز مباهله؛ ظهور قدرت معنوی خاندان پیامبر (ص) در برابر مسیحیان نجران

٢٤ اسد ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

روز مباهله؛ ظهور قدرت معنوی خاندان پیامبر (ص) در برابر مسیحیان نجران
بیست و چهارم ذیحجه مصادف است با سالروز سرنوشت ساز مباهله، روز پیروزی حق بر باطل، ظهور قدرت معنوی خاندان پیامبر بر مسیحیان نجران و نمایش عظمت اسلام و مسلمین در برابر کفر و نفاق.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -کابل: حجت الاسلام و المسلمین "سید عبدالعظیم فاضل حسینی" رییس بنیاد فرهنگی راه امین در مصاحبه با آوا با بیان مطلب فوق افزود که در دهه سوم ذیحجه اتفاقات بزرگی چون مباهله، نزول آیه تطهیر و مشخص شدن محدوده اهلبیت پیامبر و اهل کساء رخ داده است که هر کدام افتخار بزرگی برای مسلمانان جهان شمرده می شود.

او همچنان اظهار داشت که در روز بیست و چهارم ذیحجه به خواست مسیحیان نجران که پیامبر (ص) را به یک مبارزه معنوی دعوت کرده بودند درحقیقت به بهانه این روز تمام عظمت اسلام به نمایش گذاشته شد. و این واقعه را قرآن کریم به صراحت بیان کرده است و آن اینکه هردو طرف زنان و فرزندان شان را با خود بیاورند تا مباهله یا به عبارت دیگرهمان نفرین از دو طرف علیه همدیگر صورت بگیرد، اما در روز موعود وقتی که مسیحیان دیدند که پیامبر با علی، فاطمه، حسن و حسین، آن چهره های نورانی و پر ازمعنویت دراین مبارزه شرکت کرده اند، اهل نجران برای نفرین جرئت نکردند و عقب نشینی کردند.

به باور فاضل حسینی این قضیه تاریخی علاوه بر اینکه پیروزی معنوی مسلمانان بر مسیحیان را عملاً رقم زد، پیامهای زنده ای را نیز در سراسرجهان برای بشریت مخابره کرد.

به گفته او، مباهله پیامبر(ص) با نصارای نجران نشان داد، همانگونه که مسلمانان در بعد مادی و فزیکی نسبت به غیر مسلمانان دست بالا دارند، در بعد معنوی نیز برتری دارند.

پیام دیگری این روز به عقیده فاضل حسینی مشخص شدن حدود و قلمرو اهلبیت و خاندان پیامبر(ص) است.

عضو شورای علمای شیعه افغانستان تاکید کرد: با اینکه یک عده زوجات مکرمه پیامبر را نیز جزء اهلبیت میدانند، در روز مباهله اما هیچ یکی از زوجات حضور نداشتند، این بدان معنی است که مصداق آیه تطهیر نیز کسانی هستند که میدان دارمباهله و اهل کساء هستند.

در روز مباهله پیامبر(ص) می توانست تنها به میدان برود، او که حبیب خدا بود، می توانست با نفرین خود مسیحیان نجران را نابود کند، اما وقتیکه علی، زهرا، حسن و حسین را به دستور خداوند با خود می برد، فلسفه دیگری نیز دارد و آن معرفی اهلبیت است که در حقیقت ادامه دهنده خط نبوت می باشند.

به گفته این عالم دینی روز مباهله می تواند یکی از بزرگترین نماد وحدت میان مسلمانان نیز باشد و اگر به دقت به این روز تاریخی توجه گردد، مسلمانان راه خود را پیدا کرده و بر محور واحد جمع  می شوند که همانا خدای واحد، کتاب واحد و اهلبیت(ع) است.

او همچنان اظهار داشت که روز مباهله و نزول آیه تطهیر مقدمه ای بود برای آخرین توصیه پیامبر گرامی اسلام (ص) که گفت من از این دنیا می روم اما دو چیز گرانبها را در میان شما به امانت می گذارم "کتاب الله و عترتی" و در ادامه حضرت فرمود، اگر به این دو منبع بزرگ تمسک کردید هرگز گمراه نمی شوید و سعادت دنیا و آخرت نصیب شما خواهد شد.

به گفته رییس بنیاد فرهنگی راه امین، امروز متاسفانه اگر مسلمانان سردچار هزاران بد بختی هستند و ناهنجاری های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، و اخلاقی در کشورهای اسلامی غوغا می کند، دلیل عمده اش فاصله گرفتن از کتاب خدا و اهل بیت است.

از دید او وقتیکه مسلمانان به دستور قرآن که می گوید "واعتصمو بحبل الله جمیع ولا تفرقو" و فرمایشات اهلبیت(ع) که وحدت را از اصول اساسی پیشرفت و ترقی در زندگی میدانند عمل نمی کنند، چگونه انتظار یک زندگی بهتر و آرمانی را دارند.

او یکبار دیگر تاکید کرد که حیات طیبه و زندگی شرافت مندانه تنها در سایه قرآن و اهلبیت میسر است، زیرا اینها خط مشی اصلی و اساسی است که خالق بشر فرا راه زندگی انسانها قرار داده است.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/216712/روز-مباهله-ظهور-قدرت-معنوی-خاندان-پیامبر-ص-برابر-مسیحیان-نجران

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading