بازتاب نیوز

غنی: با آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان، بهای سنگینی برای برقراری صلح پرداختیم

٢٥ اسد ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

رییس‌جمهور محمداشرف غنی، تأکید کرده است که دولت و مردم افغانستان، با تأیید کردن آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان، بهای سنگینی برای برقراری صلح و ثبات در این کشور پرداخته است.

ارگ ریاست‌جمهوری، در خبرنامه‌ای گفته است که رییس‌جمهور غنی، شام روز گذشته، از طریق ویدیو کنفرانس، در نشست شورای روابط خارجی امریکا صحبت کرده است.

آقای غنی، در این نشست بار دیگر از گروه طالبان خواسته است که گفت‌وگوهای مستقیم با هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان را آغاز کند، زیرا ادامه‌ی جنگ وخشونت راه حل نیست.

به گفته او، آجندای اصلی دولت در جریان گفت‌وگوهای صلح، برقراری آتش‌بس است و ختم خشونت‌ها نیز از اهدف عمده‌ی هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت را تشکیل خواهد داد.

رییس‌جمهور، افزوده است که اگر طالبان خواست مردم افغانستان برای آمدن صلح را نپذیرند، مسؤولیت ادامه‌ی جنگ به دوش آن‌ها بوده و محکوم تاریخ خواهند شد.

آقای غنی، ضمن این که گفته است افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان پذیرفتنی نیست، افزوده است: «زمانی که هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان با طالبان مذاکرات را آغاز کنند، معلوم خواهد شد که طالبان راجع به افغانستان نوین چه فکر می‌کنند و آیا آن‌ها می‌توانند دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته را که یک جامعه‌ی دموکرات و آزاد است، جذب کنند و از خشونت دست بکشند.»

رییس‌جمهور غنی، در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که در آغاز هفته‌ی جاری، به منظور بحث و مشوره در مورد آزادی ۴۰۰ زندانی طالب، لویه‌جرگه‌ی مشورتی بر گزار شد. این جرگه، فیصله کرد تا زندانیان خطرناک طالب، آزاد شوند.

شورای امنیت ملی، نیز اعلام کرده است که در نخستین دور، روز گذشته (پنج‌شنبه، ۲۳ اسد)، ۸۰ نفر از فهرست ۴۰۰ نفری زندانیان طالب، از زندان پلچرخی، آزاد شده‌اند.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/presghani-400taliban-prisoners-peacetalks/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading