بازتاب نیوز

نگرانی رییس‌جمهور غنی از پیامدهای آزادی ۴۰۰ زندانی طالب

٢٤ اسد ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

اشرف غني ریس جمهور کشور می‌گوید که اگر روند صلح به نتیجه نرسد، از تصمیم آزادی زندانیان طالب در آینده به‌عنوان تصمیمی یاد خواهد شد که، بنابر اضطرار جامعه‌ی جهانی و مردم در داخل، سبب تضیعف حاکمیت قانون در افغانستان شده ‌است.

رییس جمهور افزده است که افغانستان به درخواست ایالات متحد این زندانیان را رها می‌کند، اما ممکن است این کار پیامدهای خطرناک و بزرگی برای افغانستان، امریکا و جهان به دنبال داشته باشد؛ به ویژه اگر گفت‌وگوهای پیش‌روی هیات حکومت با طالبان به سرانجامی نرسد.

او گفته است: "رهایی زندانیان می‌تواند، پیامدهای خطرناکی برای افغانستان، امریکا و جهان داشته باشد. درمیان این زندانیان قاچاقبران مواد مخدر و جنایت کاران بزرگ شامل اند. این موضوع با متحدان جهانی افغانستان در میان گذاشته شده است و نسبت به پی‌آمده منفی احتمالی آن، به آنان گوشزد شده است، اما به هرحال این یک گام ضروری برای صلح بود که به درخواست امریکا برداشته شد".

آقای غنی در گفت‌وگوی مجازی با شورای روابط خارجی امریکا گفته است که افغانستان با همکاران و شریکان جهانی‌اش برای مدیریت خطرهای ناشی از هر نوع برآیند منفی گفت‌وگوها آمادگی دارد.

او گفته است: "مساله‌ی دیگری که به جامعه‌ی جهانی و ایالات متحد امریکا و نهادهای استخباراتی این کشورها، سازمان‌های استخباراتی قوی این کشورها ربط دارد، ما با آن‌ها هماهنگی کرده‌ایم و آنهاهم چنین درخواست داده ‌بودند. پس من مطمین استم که برنامه‌هایی برای مدیریت خطر ناشی از هر نوع نتیجه‌ی منفی وجود دارد."

به گفته‌ی رییس‌جمهور، پیش از این نسبت به پیامدهای منفی احتمالی آزادی زندانیان خطرناک طالبان به جامعه‌ی جهانی هشدار داده شده است.

آقای غنی می‌پذیرد که تصمیم آزادی این زندانیان در شرایط اضطرار داخلی و جهانی گرفته شده وسبب تضعیف روند حاکمیت قانون در افغانستان می‌شود، اما تاکید دارد که اگر گفت‌وگوها به سرانجامی برسد، آن زمان این تصمیم توجیه خواهد داشت.

با این حال، رییس جمهوری می‌گوید که برآیند گفت‌وگوهای میان‌افغانان هر چه باشد نهایی نخواهد بود و نیاز به تایید شورای ملی و مردم افغانستان خواهد داشت.

او تاکید می‌کند که هر تصمیمی درباره‌ی ساختار حکومت آینده را مردم افغانستان خواهند گرفت و طالبان نباید به دنبال سلطه جویی باشند؛ چون برای مردم افغانستان پذیرفتنی نخواهد بود.

به گفته‌ی آقای غنی استقرار آتش بس، ایجاد چارچوب سیاسی برای ختم جنگ، مبارزه با مواد مخدر و از بین بردن هراس‌افگنی، از اولویت‌های تیم گفت‌وگوکننده‌ی حکومت با طالبان خواهد بود.

با این حال، او نسبت به پابندی طالبان به تعهد احتمالی‌شان برای صلح چندان خوش بین نیست و می‌گوید هیچ تضمینی وجود ندارد که طالبان دوباره به میدان‌های نبرد برنگردند.

این درحالیست که گفته می‌شود گفتگوهای رو در روی حکومت افغانستان و طالبان هفته‌ی آینده در قطر آغاز می‌شود.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42836-2020-08-14-11-13-30

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading