بازتاب نیوز

دیده‌بان شفافیت: حکومت در پس‌گیری زمین‌های غضب شده ناکام بوده‌است

٢٥ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

دید‌ه‌بان شفافیت افغانستان می‌گوید که حکومت و نهادهای عدلی و قضایی افغانستان در پس‌گیری زمین‌های غصب‌شدۀ دولتی ناکام بوده‌اند.

یک پژوهشگر این نهاد، می‌گوید با آن‌که بارها رییس‌جمهور تعهد کرده‌است که هویت غاصبان زمین‌های دولتی افشا خواهد شد اما هنوز روشن نکرده‌است که زمین‌های غصب‌شدۀ دولتی کدام‌ها استند تا از ادامۀ غصب این زمین‌ها جلوگیری شود. 

رییس‌جمهور غنی در ماۀ جدی سال گذشته دستور داد که نام‌های غاصبان زمین‌های دولتی در کشور افشا شوند و آن‌ها ممنوع‌الخروج ساخته شوند؛ اما با گذشت حدود هشت ماه از این فرمان رییس‌جمهور، هنوز هویت کسانی که در غصب زمین‌های دولتی دست دارند افشا نشده‌است.

ناصر تیموری، پژوهشگر دیده‌بان شفافیت افغانستان بیان داشت: «سیستم عدلی و قضایی و نظام دولتی افغانستان در مقابل پیگیری پرونده‌های بزرگ غصب زمین عملأ فلج بوده‌‎است. حکومت افغانستان با وجود تعهدات پی‌هم حداقل دست‌‎آوردها را در این زمینه نداشته‌است.»

وزارت شهرسازی و اراضی، می‌گوید که ۱۵هزار و ۸۳۰ تن را که شامل زورمندان محلی و افراد با نفوذ استند به اتهام غصب جایدادهای دولتی، حدود دو سال پیش به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کرده‌است.

حشمت ناصری، سخن‌گوی وزارت شهرسازی و اراضی گفت: «فهرست پانزده‌هزار و ۸۳۰ تن که به غصب زمین متهم بودند به ارگان‌های عدلی و قضایی فرستاده شده تا دوسیه‌های شان بررسی شود و کسانی که عملأ در پروسۀ غصب زمین دخیل استند طبق قانون همرای شان برخورد صورت بگیرد.»

بربنیاد اطلاعات این وزارت، در کنار غصب یک اعشاریه شش میلیون جریب زمین دولتی، ۳۳۵شهرک ساخته شدۀ رهایشی نیز مشکلات حقوقی دارند و حکومت توانسته‌است بخشی از مشکلات حقوقی این جایدادها را حل کند.

جشمید رسولی، سخن‌گوی لوی سارنوالی اظهار داشت: «لوی سارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان به تمامی قضایای غصب زمین که از مراجع مختلف مواصلت ورزیده در روشنایی قانون پیگیری جدی و رسیده‌گی نموده.»

رییس‌جمهور مسؤولیت شناسایی جایدادهای غصب شدۀ دولتی و عاملان آن را به والی کابل سپرده بود.

اما، یعقوب حیدری، والی کابل در این باره می‌گوید: «تمام آمارها جمع‌آوری شده و از طریق ما و ادارۀ ولایت کابل به سارنوالی استیناف قومندانی امنیه و وزارت داخله فرستاده شده‌است.»

وزارت شهرسازی و اراضی می‌گوید که در حدود صدهزار جریب زمین در کابل غضب شده‌اند. در همین حال، والی کابل می‌گوید که حدود پنجاه هزار جریب زمین در ولسوالی‌های ده سبز، چهار آسیا، بگرامی قره باغ و شکردره از سوی افراد با نفوذ و زورمند غصب شده‌اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/دیده‌بان-شفافیت-حکومت-در-پس‌گیری-زمین‌های-غضب-شده-ناکام-بوده‌است

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading