بازتاب نیوز

گردهمایی اعتراض‌آمیز در کابل در روز استقلال پاکستان

٢٥ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

شماری از فعالان جامعۀ مدنی، اعضای خانواده‌های قربانیان جنگ و باشنده‌گان کابل امروز در یک گردهمایی اعتراض‌آمیز، چهاردهم آگست را که روز استقلال پاکستان است، روز تولد هراس‌افگنی خواندند.

این معترضان با اجرای نمایش‌نامه‌یی، پاکستان را به پرورش هراس‌افگنی در افغانستان متهم کردند و از پیامدهای مداخلۀ پاکستان در افغانستان هشدار دادند.

ذبیح‌الله عزیزی، یکی از این معترضان گفت: «یگانه کشوری که امروز دخالت مستقیم و دست‌اندازی مستقیم در خاک و در جغرافیای افغانستان دارد، پاکستان است.»

فولاد همدرد، معترض دیگر نیز بیان داشت: «پاکستان خانه‌یی برای تروریسم است؛  به‌خصوص در کشور ما و در این چهار دهه هر بدبختی که در افغانستان آمده‌است از سوی پاکستان است.»

پاکستان در چهارده هم اگست سال ۱۹۴۷ استقلالش را گرفت و از هند بریتانوی جدا شد.

فعالان مدنی در کابل، می‌گویند که پاکستان همواره از هراس‌افگنی در افغانستان پشتیبانی کرده‌است و در ۷۳ سال عمر استقلالیتش هیچ‌گاهی استقلال افغانستان را به رسمیت نشناخته‌است.

احسان‌الله هوتک، فعال مدنی بیان داشت: «چهارده اگست روز استقلال نه، بل روزی پرورش و روز استقلال تروریسم در جهان و افغانستان است.»

این همه در حالی است که چندی پیش در نتیجه راکت پراگنی‌های پاکستان در ولسوالی سپین بولدک کندهار نُه غیرنظامی جان باختند و پنجاه تن دیگر زخم برداشتند.
پاکستان همواره دست داشتن را در پشتیبانی از هراس‌افگنی در افغانستان رد کرده‌است؛ اما این کشور از سوی هند و ایالات متحده نیز پشتیبان هراس افگنی شناخته می‌شود.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/گردهمایی-اعتراض‌آمیز-در-کابل-در-روز-استقلال-پاکستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading