بازتاب نیوز

امضای تفاهم‌نامه با شرکت اماراتی برای تولید برق واکنش برانگیز شد

٢٥ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

امضای تفاهم‌نامه برای سرمایه‌گذاری یک شرکت اماراتی در بخش تولید سه‌هزار میگاوات برق در کشور با واکنش‌های تند در شبکه‌های اجتماعی روبه‌روشده‌است.

روز گذشته، تصویرهای امضای این تفاهم‌نامه میان یک شرکت اماراتی و واحد تسهیل سرمایه‌گذاری ادارۀ امور نشر شدند که بربنیاد آن، این شرکت تازه ایجاد شدۀ امارات توانایی کار با ظرفیت در حدود شش میگاوات برق را دارد، اما در افغانستان آمده‌است تا  روی تولید سه‌هزارمیگاوات برق خورشیدی سرمایه‌گذاری کند.

شماری از آگاهان بخش انرژی نیز نسبت به این خبر واکنش نشان داده‌اند.

میروس عالمی، رییس تجارتی پیشین شرکت برشنا گفت: «امیدوارهستیم که شرکت برشنا با وضیعت کنونی‌اش بتواند وعده‌هایی که به مردم می‌دهد، پروژه‌ها را هم همان‌گونه عملی بسازد؛ یعنی که مانند سابق نشود که این پروژه هم عملی نشود.»

حکومت و شرکت برشنا یک‌سال پیش روی برنامه‌های تولید دوهزار میگاوات برق خورشیدی در کشور کار را آغاز کردند، اما تاکنون حتا جای تولید این برق مشخص نشده‌است.

به گفتۀ شماری از آگاهان، سیم‌های کنونی در شبکۀ برق کشور ظرفیت جذب سه‌هزار میگاوات برق را ندارند و معلوم نیست که بربنیاد کدام سنجش این تفاهم‌نامه امضا شده‌است.

وحید الله توحیدی، سخن‌گوی شرکت برشنا اظهار داشت: «شماری از حلقات تلاش دارند که جلو این سرمایه‌گذاری را بگیرد؛ در حالی‌که این پروژه برای افغانستان بسیار مهم است.»

از سویی هم، منابع به طلوع‌نیوز می‌گویند که پیش از این قرار بود شرکت برشنا طرح علاقه‌مندی شرکت اماراتی برای تولید سه‌هزار میگاوات برق خورشیدی در افغانستان را به شورای عالی اقتصادی ارایه کند، اما معلوم نیست که چرا به یک‌باره‌گی این موضوع به امضای تفاهم‌نامه و آن‌هم از سوی یک بخش ادارۀ امور با شرکت اماراتی رسیده‌است.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/business/امضای-تفاهم‌نامه-با-شرکت-اماراتی-برای-تولید-برق-واکنش-برانگیز-شد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading