بازتاب نیوز

شمار گردشگران داخلی در نورستان افزایش یافته‌است

٢٥ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

پس از اعلام شدن نورستان همچون پارک ملی، شمار گردش‌گران داخلی در این ولایت افزایش یافته‌است.

مقام‌های محلی در ولایت نورستان می‌گویند که تنها در جریان عید قربان گذشته، ده‌هزار گردشگر از ولایت‌های افغانستان به‌ویژه از جنوب کشور به نورستان رفته‌اند و از بخش‌های تاریخی و جنگل‌های این ولایت بازدید کرده‌اند.

با این همه، گردش‌گرانی که به نورستان رفته‌اند از نبود امکانات گردش‌گری در این ولایت شکایت دارند و می‌گویند که پس از اعلام شدن نورستان همچون پارک ملی، در این ولایت، به اندازۀ نیاز کار نشده‌است.

ولید غیرت، یکی از این گردش‌گران گفت: «در نورستان آمده‌ام برای چکر و تفریح. این‌جا بسیار یک جای قشنگ و سرسبز است. آب خوب دارد. چکر لذت بخش است.»

میرویس، گردش‌گر دیگر نیز افزود: «وقتی این‌جا می‌آیی، یک طبیعت خاص دارد. فکر نمی‌کنی که جنگ است.»

در ۱۸ ماه جوزای سال روان هجری خورشیدی همزمان با روز جهانی حفاظت از محیط زیست، ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان، جنگلات ولایت نورستان در شرق، دشت ناور غزنی در جنوب، ولسوالی امام صاحب کندز در شمال و ولسوالی درقد ولایت تخار در شمال‌شرق افغانستان را به‌عنوان مناطق حفاظت شده و پارک ملی اعلام کرد.

شماری از اعضای شورای ولایتی نورستان انتقاد می‌کنند که حکومت از آن زمان تاکنون پارک‌ها و بخش‌های دیدنی این ولایت را بازسازی نکرده‌است.

سعید الله نورستانی، رییس شورای ولایتی نورستان گفت: «وقتی در نورستان بیایید، جاده‌ها را می‌بینید و وضعیت را می‌بینید که هیچ مناسب نیست. بازار مناسب ندارد، رستورانت‌ها و هتل‌ها نیستند.»

اسدالله وحیدی، استاد دانشگاۀ کابل نیز بیان داشت: «پس از گام نخستین – اعلام جنگل‌های نورستان هم‌چون پارک ملی – گام دیگری برداشته نشده‌است. باید کارهای عملی انجام شود تا نورستان به‌حیث پارک ملی عرض اندام کند.»

مقام‌های محلی در نورستان می‌گوید که پس از اعلام‌شدن نورستان هم‌چون پارک ملی، گرد‌ش‌گران از بسیاری ولایت‌های کشور به این ولایت سفر کرده‌اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/شمار-گردشگران-داخلی-در-نورستان-افزایش-یافته‌است

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading