بازتاب نیوز

واکنش‌ها به توافق امارات متحده عربی با اسرائیل

٢٥ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

واکنش‌ها در برابر توافق امارات و اسرائیل روی ایجاد روابط دیپلوماتیک با واکنش‌های جهانی روبه رو شده است. 

از این میان، ترکیه می‌گوید که تعلیق روابط دیپلوماتیکش را با امارات متحده عربی بررسی می‌‌کند. 

رییس جمهور ترکیه با انتقاد از توافق امارات و اسرائیل به عادی سازی روابط شان، می گوید که این کار، یک اقدام ضد فلسطین است. 

ترکیه خودش با اسرائیل روابط دیپلوماتیک و بازرگانی دارد؛ اما پس از کشته شدن ده فعال حقوق بشر ترکیه از سوی نیروهای ویژه اسرائیل در سال ۲۰۱۰ میلادی، این روابط به کمترین سطح رسیدند. 

امارات پس از مصر و اردن، سومین کشور عرب است که با اسرائیل روابط دیپلوماتیک برقرار می کند.

از سویی هم، فلسطینیان در نوار غزه و بیت المقدش شرقی در برابر این توافق اعتراض کردند. 

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، گفت: «این اقدام ضد فلسطینی را نمی‌توان نادیده گرفت. فلسطین شاید سفارتش را در امارات بسته کند و این برای ما نیز صدق می‌کند. من به وزیر خارجه گفته‌ام که برای تعلیق روابط دیپلوماتیک با رهبری ابوظبی و یا فراخواندن سفیرمان از امارات اقدام کند؛ زیرا ما در کنار مردم فلسطین ایستاده‌ایم.»

خالد البطش، عضو گروه جهاد اسلامی فلسطین، گفت: «این توافق، جرمی در برابر قضیه فلسطین است و این پیام را می‌دهد که امارات، به اختلاف با اسرائیل پایان می‌دهد. این توافق به اسرائیل فرصت می‌دهد که سرزمین‌های فلسطینی بیشتری را غصب کند، شهرک‌های یهودی‌نشین بسازد و فلسطینیان را بکشد. همچنان دست‌های اسرائیل در بیت‌المقدس باز گذاشته می‌شوند.»

ظاهراً این مساله، گروهای رقیب فلسطینی را متحد ساخته است؛ چنان که همزمان با اعتراض‌ها در بیت المقدس شرقی، هواداران جنبش حماس در نوار غزه نیز دست به اعتراض زدند. 

مشیر المصری، عضو جنبش حماس، گفت: «امارات باید در جهان عرب منزوی شود و این اقدامش، یک کار جرمی شناخته شود. کشورهای جهان باید در کنار مردم فلسطین بایستند و از وحدت مردم فلسطین و مخالفت آنان با توافق اماراتی - صهیونیستی پشتیبانی کنند.»

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/world/واکنش‌ها-به-توافق-امارات-متحده-عربی-با-اسرائیل

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading