بازتاب نیوز

مقاله رییس جمهور غنی: با پرداخت هزینه سنگین اکنون برای تأمین صلح به استقبال خطر می‌رویم

٢٥ اسد ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

منبع: واشنگتن پست

نویسنده: محمد اشرف‌غنی

مترجم: سمیع‌الحق قیومی

مردم افغانستان صلح می‌خواهند. در طول چهل سال گذشته صلح خواست دوام‌دار و مهم‌ترین اولویت‌ِ ما بوده ‌است. حکومت و مردم افغانستان در ماه جون ۲۰۱۸ با اعلان آتش‌بس برای نخستین‌بار پس از سال ۲۰۰۱، به‌منظور دست‌یافتن به صلح متقبل خطر شدند. آتش‌بس سه روزه برای ما اجازه داد تا نه‌تنها خواهان صلح باشیم، بلکه آن‌را زنده‌گی کنیم. طی دو سال گذشته خطر‌های بسیاری را جهت رسیدن به صلح پذیرفته‌ایم، زیرا توان پرداخت هزینه ناکامی [در این راه] را نداریم.

هفته گذشته تصمیم گرفتیم خطر دیگری را در راستای دست‌یافتن به صلح قبول کنیم. بعد از رهایی ۴۶۰۰ زندانی طالبان به‌هدف تسهیل شرط‌های معینه توافق‌نامه ۲۹ فبروی ۲۰۲۰ میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان، با مشکل آزادسازی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده متهم به جرم‌های سنگین، از جمله قتل شهروندان افغانستان و جامعه بین‌المللی، روبه‌رو شدیم. برای ما اطمینان داده شده بود که رهایی آن‌ها آخرین خواسته طالبان پیش از شروع مذاکرات مستقیم با هیأت جمهوری اسلامی افغانستان خواهد بود.

تصمیم‌گیری در این مورد قانوناً و اخلاقاً برای من به تنهایی مجاز نبود. لذا باید به آرا و نظریات مردم مراجعه می‌کردم. اوایل هفته روان، ۳۴۰۰ تن زن و مرد از سراسر افغانستان به نماینده‌گی از همه اقشار جامعه و با حضورداشت رهبران سیاسی کشور طی یک مجمع عمومی زیر نام «جرگه مشورتی بزرگ» گردهم آمدند تا موضوع رهایی زندانیان یادشده را مورد بررسی قرار دهند. در فرجام، جرگه تصمیم گرفت تا ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد شوند و یک روز بعد من فرمان رهایی آن‌ها را امضا کردم. تایید رهایی زندانیان نام‌برده تازه‌ترین و شجاعانه‌ترین خطری بود که مردم افغانستان برای تامین صلح قبول کردند.

در سال ۲۰۱۸ [با عملی‌شدن آتش‌بس سه روزه] ما فهمیده بودیم که صلح هزینه‌بردار است، اما نمی‌دانستیم آن هزینه‌ها چه خواهند بود. اکنون می‌دانیم و بسیار هزینه‌های سنگین پرداخته‌ایم. هزینه آزادسازی ۵۰۰۰ زندانی، افزون بر موارد دیگر، صرف‌نظر کردن از اجرای عدالت و التیام دادن به خانواده‌های جان‌باخته‌گان بود. هم‌چنان از ماه مارچ بدین‌سو، در نتیجه تشدید خشونت‌ها از جانب طالبان ما برای صلح هزینه پرداخته‌ایم. بر اساس یافته‌های ما، طی پنج ماه گذشته با آن‌که نیروهای امنیتی افغانستان حالت دفاعی داشته‌اند، طالبان و گروه‌های تروریستی وابسته به آن ( که طالبان هنوز در انظار عمومی این موضوع را انکار می‌کنند) ۱۲ هزار و ۳۷۹ تن از نیروهای امنیتی و افراد ملکی را کشته و یا زخمی ساخته‌اند.

ما قیمت صلح را با جان‌های‌مان پرداخته‌ایم- ده‌ها هزار افغان زنده‌گی‌شان را در این راه از دست داده‌اند. مردم افغانستان برای رسیدن به صلح قیمت پرداخته‌اند و اکنون باید از آن بهره ببرند.

با وجود خشونت‌ها، در حال حاضر مردم افغانستان با شتاب مجدد برای تحکیم صلح، روابط قوی‌تر بین حکومت و شهروندان، هم‌آهنگی بهتر میان شرکای بین‌المللی‌ و وحدت رهبران سیاسی‌مان به میز مذاکره می‌آیند.

اتکا به سخن‌ گفتن و وعده‌ها پروسه صلح را به جایی نمی‌رساند. اکنون وقت آن است که طالبان برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی و اعلان آتش‌بس جامع جدیت به خرج داده و با نماینده‌گان جمهوری اسلامی افغانستان گفت‌وگو کنند. ما طالبان را به عنوان بخشی از واقعیت جامعه افغانستان می‌دانیم و برای دست‌یافتن به توافق سیاسی‌ که بتواند این واقعیت را در خود جای دهد کاملا متعهد می‌باشیم. طالبان هم به نوبه خود باید واقعیت‌ها و تحولات کنونی افغانستان را بپذیرند. طالبان باید برای حفاظت و توسعه دست‌آوردهای ۱۹ ساله مردم افغانستان با ما کار کنند….

جامعه بین‌المللی به عنوان تسهیل‌کننده و میانجی نقش مهمی در گفت‌وگوهای صلح خواهد داشت. شرکای بین‌المللی ما باید از ارزش‌ها و اصول بیست ساله افغانستان که محصول سرمایه‌گذاری مشترک‌مان هستند قاطعانه حمایت کنند.

نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نه‌تنها برای حفاظت از کشورمان قربانی داده‌اند، بل‌که در مبارزه با تروریسم، به عنوان هدف مشترک ما، ایالات متحده امریکا و جامعه جهانی، نیز رزمیده‌اند. نیروهای امنیتی و دفاعی ما از جنوری ۲۰۱۵ مسوولیت کامل عملیات‌های نظامی را از نیروهای خارجی برعهده گرفتند، از آن زمان به بعد حکومت افغانستان اقدامات لازم را روی دست گرفته‌است تا به‌طور چشم‌گیر بار مالیه‌دهندگان امریکایی را کم کنند. ما از ایالات متحده امریکا و همکاران بین‌المللی برای حمایت‌شان از نیروهای امنیتی افغانستان سپاس‌گزاری می‌کنیم و ادامه چنین حمایت‌ها را در جریان مذاکرات صلح نیز حیاتی می‌دانیم.

 

چشم‌اندازی‌که ما می‌خواهیم در ارتباط به نتیجه گفت‌وگو‌های‌ صلح با ایالات متحده امریکا و همکاران بین‌المللی‌مان شریک سازیم قرار زیر است:

یک افغانستان دارای حاکمیت مستقل، متحد و دموکراتیک که با خود و با منطقه و جهان در صلح زنده‌گی کند و توانایی حفظ و توسعه دست‌آوردهای دو دهه اخیر را داشته باشد.

همه ما باید دست‌به‌دست هم‌دیگر بدهیم تا این چشم‌انداز را عملی سازیم. این کار به چیزی قوی‌تر از جنگ نیاز دارد. چشم‌انداز یادشده از ما می‌طلبد تا صبور و متعهد باشیم و هزینه بیش‌تری برای صلح بپردازیم. اما ناکامی در دست‌یابی به صلح پایدار یک گزینه نیست؛ چنین اتفاقی هزینه بسیار مرگ‌‌بارتر می‌خواهد – چیزی که مردم افغانستان و شرکای بین‌المللی ما نمی‌توانند آن‌را متحمل شوند.

لینک اصلی: https://8am.af/article-by-president-ghani-we-are-now-taking-risks-by-paying-a-heavy-price-for-peace/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading