بازتاب نیوز

طالبان: حکومت کنونی را به‌حیث یک نظام نمی‌شناسیم

٢٥ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

در آستانۀ آغاز مذاکرات میان افغانان، طالبان با پخش خبرنامه‌یی می‌گویند که آنان حکومت کنونی در افغانستان را به‌حیث یک نظام نمی‌شناسند.

این خبرنامۀ طالبان امروز شنبه در واکنش به گفته‌های اخیر سخن‌گویان حکومت پخش شده‌است.

خبرنامۀ طالبان تنها چند روز پس از گفت‌وگوی سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر با روزنامه همشهری ایران پخش می‌شود که در آن نیز دیدگاه‌های هم‌سانی بازتاب یافته‌اند.

در این گفت‌وگو، سهیل شاهین طالبان را پیروز جنگ بیست‌سالۀ افغانستان می‌داند و تأکید می‌ورزد که این گروه به هدف ایجاد یک نظام اسلامی در افغانستان، در میز مذاکرات میان‌افغانان حاضر خواهد شد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو می‌افزاید که طالبان با تمامی جهت‌های افغان مذاکره خواهند کرد نه تنها با حکومت و شورای عالی مصالحه.

اما ریاست‌جمهوری در پاسخ به این گفته‌های سخن‌گویان طالبان می‌گوید که این گفته‌ها ادامه بهانه‌جویی‌ها و وقت‌کُشی این گروه در روند صلح است و آنان باید قبول کنند که طرف اصلی مذاکرات با این گروه، حکومت افغانستان است.

در همین‌حال، افزون برپاسخ حکومت، این دیدگاه‌های طالبان و نیز آنچه که برخی از حرکت‌های نمایشی نظامی اخیر این گروه در بخش‌هایی از کشور گفته می‌شود واکنش‌های دیگری را هم برانگیخته‌اند. چنان که محمد رضا بهرامی، سفیر پیشین ایران در افغانستان در صفحه تویترش نگاشته‌است که این گفته‌ها می‌رسانند که در دیدگاه‌های طالبان در مقایسه با گذشته هیچ تغییری نیامده‌است.

یاربازخان حمیدی، عضو مجلس نماینده‌گان نیز اظهار داشت: «آن‌ها انتقاد دارند که ما در توافق‌نام ذکر کردیم که ما با جهت افغانی مذاکره شروع می‌کنیم و تیمی که ترتیب شده و لیست روان شده در دوحه تیم حکومتی است.»

سهیل شاهین در گفت‌وگو با روزنامه همشهری ایران، از کاهش حمله‌های طالبان از روز ۱۵۰ به ۳۰ تا ۴۰ حمله و جلوگیری از رسیدن زیان به غیرنظامیان در این حمله‌ها یاد می‌کند.

هرچند آمارهای وزارت امور داخله نشان می‌دهند که در دوهفته گذشته در حمله‌های طالبان در بیست و نُه ولایت، بیش از ۱۲۰ غیرنظامی جان باختند و بیش از ۳۳۰دیگر زخم برداشته‌اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/طالبان-حکومت-کنونی-را-به‌حیث-یک-نظام-نمی‌شناسیم

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading