بازتاب نیوز

انتقادها از فرمان تازۀ رییس‌جمهور برای ایجاد شورای عالی زنان

٢٥ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

فرمان تازۀ رییس‌جمهور غنی برای ایجاد شورای عالی زنان با انتقادهایی روبه‌رو شده‌است.

برخی از فعالان حقوق زن، ایجاد این شورا را نمایشی می‌دانند و تأکید می‌ورزند که در آستانۀ گفت‌وگوهای صلح نیاز است که در تمامی نهادهای حکومتی به زنان سهم بیشتر داده شود.

نرگس نهان یکی از این فعالان حقوق زن، ایجاد این نهاد را در موجودیت وزارت امور زنان غیرضروری می‌خواند: «با ایجاد این شورا، موضوع زنان از دیگر موضوعات جدا می‌شود؛ حالانکه موضوعات زنان جدا از دیگر موضوعات نیست. ما حضور نمایندۀ زنان را در شورای عالی اقتصادی و دیگر بخش‌ها نیاز داریم تا زنان بتوانند در همان بخش‌ها صدای خودرا بلند کنند.»

سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق‌بشر و روابط بین‌الملل نیز گفت: «زنان، دست از کار، فعالیت و دادخواهی نمی‌کشند. ما چه در شورا باشیم و چه در شورا نباشیم دادخواهی خودرا برای بهبود وضعیت و ارزش‌های حقوق‌بشری در افغانستان دوام بدهیم.»

اما، ارگ ریاست‌جمهوری ایجاد شورای عالی زنان را تلاشی برای توانمند سازی زنان و انکشاف توانایی‌های آنان می‌داند.

درانی جاوید وزیری، معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور اظهار داشت: «هدف از ایجاد این شورا توانمندساختن زنان، تقویه و انکشاف فعالیت‌های زنان و هم‌چنین آوردن هماهنگی، نظارت و تقعیب تعهدات بین‌المللی که در قبال حقوق‌ زنان صورت گرفته‌است.»

در همین حال، شبکۀ زنان افغانستان و نهاد برابری برای صلح و دموکراسی خواستار تأمین حقوق زنان در مذاکرات صلح است.

اعضای این شبکه امروز در نشستی در کابل گفتند که نگران سرنوشت زنان پس از توافق صلح با طالبان استند.

زرقا یفتلی، عضو شبکۀ زنان افغانستان گفت: «بسیار مهم و حیاتی است که باید زن‌ها در مذاکرات صلح حضور داشته باشند. حضور فعال و معناداری داشته باشند و حضور زنان نباید نمادین باشد.»

شینکی کروخیل، عضو مجلس نماینده‌گان نیز تصریح کرد: «هیچ گروهی نمی‌تواند زن افغان را یک بار دیگر از یاد ببرد و فکر کنند که زنان اصلأ مهم نیستند.»

این همه در حالی است که به گفتۀ منابع قرار است در آیندۀ نزدیک مذاکرات میان هیئت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان آغاز شوند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/انتقادها-از-فرمان-تازۀ-رییس‌جمهور-برای-ایجاد-شورای-عالی-زنان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading