بازتاب نیوز

از سرنوشت تشکیل رهبری شورای عالی مصالحه ملی هنوز خبری نیست

٢٥ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

در آستانۀ آغاز احتمالی مذاکرات میان افغانان، هنوز هم از سرنوشت تشکیل رهبری شورای عالی مصالحه ملی که مسؤولیت مدیریت روند صلح را دارد، خبری نیست.

شورای عالی مصالحۀ ملی در حدود سه ماه پیش در پی امضای توافق‌نامۀ سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله ایجاد شد. این شورا، مسؤولیت پیش‌برد روند صلح را به‌عهده دارد.

این در حال است که انتظار می‌رود تا چند روز آیندۀ هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان به دوحه برود و مذاکرات میان افغانان آغاز شود.

شماری از سیاست‌گران انتظار دارند که رهبران حکومت با کنار گذاشتن اختلاف‌های شان برای رسیدن به صلح کار کنند.

احمدالله علی‌زی، رییس حزب اساس نو افغانستان بیان داشت: «من فکر می‌کنم که اختلاف‌ها جزئی باشند و آن‌ها صدای ملت افغانستان را بشنوند و این اختلافات را پایان دهند.»

فروزان رسولی، معاون نهاد برابری برای صلح و دموکراسی نیز افزود: «این یک ضعف بسیار بزرگ دولت است.»

به گفتۀ شماری از سیاست‌گران، اختلاف‌ها میان اشرف غنی و عبدالله باعث شده‌اند که رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی تکمیل نشود و معرفی کابینه حکومت به تأخیر بیافتد.

شهروندان کشور نگران استند که مبادا اختلاف‌های رهبران سیاسی کشور روند صلح را با طالبان آسیب بزند.

فهیم، باشندۀ کابل گفت: «واقعأ مردم از این دو رهبر خسته شده‌اند. ملت واقعأ رنج کشیده‌اند، اما این دو رهبر در فکر زد و بندهای سیاسی خود استند.»

عبدالواسع، باشندۀ دیگر کابل نیز بیان داشت: «این‌ها منافع شخصی و حزبی خودرا کنار بگذارند و اکنون به وطن فکر کنند.»

اما، ریاست‌جمهوری می‌گوید که اعضای کابینۀ حکومت باید از پشتوانۀ قوی سیاسی برخورد دار باشند.

درانی وزیری،  معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور گفت: «اشخاصی‌که داخل کابینه می‌گردند، باید کسانی باشند که ارادۀ واقعی خدمت به مردم را داشته باشند و دارای یک وزن سیاسی باشند.»

فریدون خوزون، سخن‌گوی شورای عالی مصالحه ملی نیز اظهار داشت: «رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی پس از بحث و رأیزنی با اقشار مختلف جامعه نهایی شده‌است و به‌زودی اعلام می‌شود.»

پیش از این شورای عالی مصالحه ملی گفته بود که ریاست‌جمهوری بر سر گزینش مصطفی مستور به‌حیث وزیر دولت در امور صلح با سپیدار اختلاف نظر دارد و رییس‌جمهور خواهان کار آقای مستور در بخش‌های اقتصادی شده‌‎است.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/از-سرنوشت-تشکیل-رهبری-شورای-عالی-مصالحه-ملی-هنوز-خبری-نیست

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading