بازتاب نیوز

ادارۀ امور از امضای تفاهمنامه با شرکت تولید برق اماراتی دفاع کرد‌

٢٥ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

در پی واکنش‌ها به امضای تفاهم‎‌نامه میان واحد تسهیل سرمایه‌گذاری ادارۀ امور و شرکت «پال فورسولرانرژی» اماراتی، واحد تسهیل سرمایه‌گذاری ادارۀ امور اکنون می‌گوید که این شرکت اماراتی، یک شرکت معتبر است.

این تفاهم‌نامه چند روز پیش امضا شد اما تصویرهای آن روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته در رسانه‌های اجتماعی واکنش برانگیز شدند. شماری از آگاهان اقتصادی گفتند که این شرکت تازۀ ایجاد شدۀ امارات توانایی کار با ظرفیت در حدود شش میگاوات برق را دارد، اما در افغانستان آمده‌است تا روی تولید سه‌هزار میگاوات برق خورشیدی سرمایه‌گذاری کند.

اما، اکنون مسؤولان در ادارۀ امور می‌گویند که با این شرکت تنها یک موافقت‌نامۀ اولیه برای علاقمندی سرمایه‌گذاری در افغانستان امضا شده‌است.

به گفتۀ مسؤولان واحد تسهیل سرمایه‌گذاری ادارۀ امور شرکت «پال فور سورلر انرژی» اماراتی بخشی از شرکت معتبر «ال ال سی» امارات است و قرار است که در کنار شرکت‌های اماراتی دیگر برای سرمایه‌گذاری به افغانستان بیاید.

عطاالله نصیب، رییس واحد تسهیل سرمایه‌گذاری ادارۀ امور گفت: «این شرکت درست است که در اوایل امسال راجستر شده با انترنیشنل هولدینگس، اما سرمایه‌گذاری را پال فور به افغانستان نمی‌آرود، بل انترنیشنل هولدینگس کمپنی به افغانستان سرمایه‌گذاری می‌آورد.»

نظیم سمون، نمایندۀ دتفر مشاوریت حقوقی رییس‌جمهور نیز بیان داشت: «مقصد آن این است که شرکت پال فورسولرانرژی در افغانستان مطالعات امکان سنجی و دیگر مطالعات را در هشت ماه انجام خواهد داد.»

از سویی هم، شرکت برشنا از برنامۀ روشنی برای جذب برق تولید شدۀ این شرکت به شبکه برق کشور چیزی نمی‌گوید، اما به گفتۀ مسؤولان این شرکت زمینه‌ها برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در بخش تولید برق در کشور فراهم شده‌است.

ذبیح‌الله طاهرزاده، معاون عملیاتی شرکت برشنا اظهار داشت: «این‌ها نخست مطالعات می‌کنند و بررسی می‌کنند و بعد از چند نوع بررسی‌ها، با شرکت برشنا می‌نشینند و می‌گویند که در کجا به چه مقدار سرمایه‌گذاری خواهند کرد.»

این درحالی است که حکومت و شرکت برشنا یک سال پیش روی برنامه‌های تولید دوهزار میگاوات برق خورشیدی در کشور کار کردند، اما منابع می‌گویند که تاکنون حتا جای تولید این برق مشخص نشده‌است.

شماری از آگاهان بخش انرژی، می‌گویند که سیم‌های کنونی در شبکۀ برق کشور ظرفیت جذب برق بیشتر را ندارند و حکومت باید نخست برای جذب برق زیاد از شرکت‌های خصوصی شبکه سازی کند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/business/ادارۀ-امور-از-امضای-تفاهمنامه-با-شرکت-تولید-برق-اماراتی-دفاع-کرد‌

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading