بازتاب نیوز

توافق ترکمنستان با افغانستان بر‌ سر انتقال برق این کشور به پاکستان

١٥ سنبله ١٣٩٩ روزنامه اقتصادی وادصم

 شرکت برشنا از انتقال برق ترکمنستان به پاکستان از طریق خاک افغانستان خبر میدهد. به گفته این شرکت، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان بر سر انتقال برق‌ از ترکمنستان به پاکستان به توافق‌ رسیده اند.

 مجتبیٰ هوشمند، مشاور پلان ده افغانستان برشنا شرکت در یک نشست خبری بیان نمود که این شرکت پروژه جدیدی را تحت نام «تاپ» روی‌ دست گرفته است که برق ترکمنستان را از خاک افغانستان به پاکستان انتقال میدهد.

  به گفته مشاور پلان ده افغانستان برشنا شرکت، با آغاز کار فاز اول‌ پروژه «تاپ» که از ترکمنستان به ولایت های هرات و فراه می‌رسد، میزان انرژی برق در کشور افزایش خواهد یافت و در صورت تکمیل شدن فاز دوم این پروژه، افغانستان سالانه ۵۰ میلیون دالر از بابت ترانزیت برق ترکمنستان به پاکستان دریافت خواهد کرد.

 در همین حال، صفی الله احمدزی، رئیس پلان شرکت برشنا در این نشست بیان نمود که افغانستان سالانه نزدیک به ۲۲۰ میلیون دالر برای خرید برق به کشور های همسایه پرداخت میکند که این مبلغ تقریباً با هزینه ۲۵۰ میلیون دالری ساخت بند سلما برابر میشود.

 کمبود انرژی برق یکی از مشکلات بزرگ در دو دهه اخیر برای مردم افغانستان به خصوص سکتور خصوصی و سرمایه گذاران مبدل شده است.

سوال اینجاست که چرا افغانستان با وجود داشتن منابع آبی فراوان، همه ساله هزینه های بزرگ را صرف خرید برق از  کشور های همسایه میکند؟

لینک اصلی: https://dari.wadsam.com/tawafuq-turkmenistan-ba-afghanistan-3433/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اقتصادی وادصم

آخرین خبر ها:

Loading