بازتاب نیوز

فرار مسوولان از ارایه اطلاعات، مشکل قانونی و یا ضعف کمیسیون دسترسی به‌‎اطلاعات

١٨ سنبله ١٣٩٩ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

کابل – ۱۱ سنبله ۱۳۹۹خ.
گزارش‎‌گر: بلال خداداد

کمیسیون دسترسی به‎‌اطلاعات امروز اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی و جاوید رسولی رییس اداره احصائیه و معلومات را ظاهرن به‌‎‌دلیل نقض قانون دسترسی به‎‌اطلاعات یک‌ماه کسر معاش اعلان کرد، اما شماری از خبرنگاران، رسانه‌‎های آزاد و نهادهای حامی خبرنگاران در افغانستان، این را بسنده نمی‌‎دانند و مدعی‌‎اند که فرار از ارایه اطلاعات در دستگاه حکومت به‌‎گونه چشم‌‎گیری افزایش یافته و کمیسیون نیز به‎‌نوعی از مسوولیت خود در زمینه‌‎ی تطبیق قانون دسترسی به‌‎اطلاعات، فرار می‌کند.

برخی از خبرنگاران می‌‎گویند که این کمیسیون به شکایت‌‎های شفاهی خبرنگاران رسیدگی نمی‌‎کند و نمی‌‎تواند مسوولان دولتی و حتا سخن‌‎گویان حکومتی را به‌‎ارایه اطلاعات به‌‎موقع به خبرنگاران، وادار بسازد.
برخی از خبرنگاران می‎‌گویند که بسیاری از سخن‎‌گویان حکومت و مقام‎‌های دولتی نه‌‎تنها که به تماس‌‎های تلفونی آنان پاسخ نمی‌‎دهند؛ بل حتا حاضر به مصاحبه نیز نمی‌‎شوند که این موضوع به بزرگ‌ترین چالش روزمره در کارشان تبدیل شده‎‌است.
شیرشاه رسولی خبرنگار تلویزیون خورشید می‌‎گوید که بارها به‌‎این مشکل برخورده‎‌است؛ اما نمی‌‎داند به‎‌کجا شکایت کند و چه‌‎کسی به‎‌چنین شکایت شان رسیدگی خواهد کرد؟
عبدالاحد پویا یکی دیگر از خبرنگاران آزاد در کابل، می‎‌گوید که بارها ازسوی برخی سخن‎‌گویان و مقام‌‎های دولتی به تماس‌‎های شان پاسخ داده نشده و حتا یکی از سخن‎‌گویان حکومتی، شماره تلفون‌‎اش را بلاک کرده‌‎است. اما به‌‎هیچ جایی شکایت نکرده، چون به‌‎باور وی کمیسیون به‎‌چنین شکایت‌‎ها رسیدگی نمی‌‎کند.
کمیسیون دسترسی به‌‎‌اطلاعات اما تنها به رسیدگی به‌‎شکایت‌‎های کتبی تاکید می‌ورزد و می‌‎گوید که رسیدگی به شکایت‌‎های شفاهی از مسوولیت‌‎های این کمیسیون نیست.
عین‌‎الدین بهادری رییس این کمیسیون امروز در یک نشست خبری در کابل، در پاسخ به خبرنگار پیک گفت:
« شکایت‌‎های شفاهی مبنی بر پاسخ ندادن سخن‌‎گویان و مقام‌‎های دولتی، مربوط ما نه، بل‌‎که مربوط مرکز رسانه‌‎های حکومت می‎‌شود ».
اما عبداللطیف محمود رییس مرکز رسانه های حکومت به خبرنگار پیک می‎‌گوید که قانون دسترسی به‌‎اطلاعات دراین باره صراحت دارد.
درهمین‎‌حال، دفتر«نی» یا حمایت کننده‎‌ی رسانه‎‌های آزاد افغانستان به‎‌این باوراست که دراین باره خلای قانونی وجود دارد.
نصیراحمد نوری مسوول دیده‌‎بان نی، می‌‎گوید که در قوانین دسترسی به‌‎اطلاعات، رسانه‌‎های همه‌‎گانی و قانون‌‎اساسی چنین صراحتی وجود ندارد که ثابت شود، چه‌‎کسی مسوول رسیدگی به‌‎شکایت‌‎های خبرنگاران مبنی بر عدم پاسخ‌‎گویی سخن‎‌گویان و مقام‌‎های دولتی است.
اما دانش کروخیل رییس آژانس خبری پژواک به‌‎این باوراست که قانون دسترسی به‎‌اطلاعات دراین باره صراحت واضح دارد و کمیسیون باید مطابق قانون عمل کند.
آقای کروخیل بااشاره به‌‎چندین بند ماده‌‎ی ۲۲ قانون دسترسی به‌‎اطلاعات، می‌‎افزاید:
« در بند اول، دوم و هفتم این ماده به‌‎صراحت گفته شده که صلاحیت و مسوولیت کمیسیون چیست و کمیسیون مکلف است که بربنیاد همین ماده‌‎ی قانون، به هرگونه شکایتی مبنی بر عدم ارایه اطلاعات رسیدگی کند ».
ماده‎‌ی ۲۲ قانون دسترسی به‌‎اطلاعات در بخش وظایف و صلاحیت‌‎های کمیسیون، چنین صراحت دارد:
– بند اول: نظارت از پروسه‌‎ی دسترسی به‎‌اطلاعات از ادارات و چگونگی ارایه آن
– بند دوم: بررسی شکایت‎‌های متقاضیان
– بند هفتم: تقویت فرهنگ اطلاع‌‎رسانی در کشور ازطریق تدویر برنامه‌‎های آموزشی

در حالی‎‌که دولت افغانستان آزادی بیان و رسانه‌‎ها را یکی از دست‌آوردهای مهم دو دهه‌‎ی پسین می‌‎داند و بر حفظ این دست‌آورد همیشه تاکید داشته‌‎است؛ اما محدودسازی در کار اطلاع‌‎رسانی روزبه‌‎روز افزایش یافته و هیچ مرجیع مسوول هم برای پاسخ‎‌گویی وجود ندارد.

لینک اصلی: https://paykreports.com/فرار-مسوولان-از-ارایه-اطلاعات،-مشکل-قا/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading