بازتاب نیوز

در۴۸ ساعت گذشته سیلاب‎های وحشتناک از ۱۳ ولایت سه صد قربانی گرفت

١٨ سنبله ١٣٩٩ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

کابل – ۶ سنبله ۱۳۹۹خ.
گزارش‌گران: بلال خداداد و فخریه رادفر

 

سیلاب‌‎های وحشتناک در ۴۸ ساعت گذشته افزون‌‎بر تلفات انسانی، بیش‌‎تر از ۱۵۰۰ خانه‌‎ی مسکونی، ۱۱۵۰ جریب زمین کشاورزی و ۲۳ دوکان در ولایت‎‌های پروان، کابل، کاپیسا، وردگ، پنجشیر، ننگرهار، لوگر، پکتیا، پکتیکا، نورستان، لغمان، خوست و بدخشان تخریب شده‎ و بیش‌‎از ۶۰۰ مواشی نیز از بین رفته‌‎اند.

دولت افغانستان اعلام کرده‎‌است که برنامه‎‌ی مددرسانی آغاز شده‎‌است. در کنار دولت، شماری از بازرگانان ملی و نهادهای خیریه به‌‎کمک آسیب‌‎دیده‌‎ها شتافته‌‎اند. تااکنون عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌‎ی ملی، وزیر دفاع ملی و فرمانده کل نیروهای خارجی در کشور، از برخی مناطق آسیب‎‌دیده بازدید کرده‌‎اند.

وزارت دولت درامور رسیدگی به‌‎روی‌‎دادهای طبیعی، از جان باختن ۱۲۲ تن و زخمی شدن ۱۴۷ تن در اثر جاری شدن سیلاب دو روز گذشته در ۱۳ولایت کشور خبر داده‌‎است.

مسوولان این وزارت، هم‌چنان از آغاز پاک‎‌کاری مسیرها، نجات گیرماندگان و توزیع مواد خوراکی برای خانواده‌‎های متضرر سخن گفته و افزوده‌‌‎اند که برای هرخانواده‌‎ی متضرر، کمک‌‎های نقدی ۲۵ تا ۵۰ هزار افغانی‌‎هم درنظر گرفته شده‎‌است.

اما شماری از خانواده‌‎های متضرر از سیلاب‌‎های پسین در ولایت پروان، ادعا می‎‌کنند که تااکنون، هیچ کمکی ازسوی نهادهای مسوول دولت، دریافت نکرده‌‎اند.

برخی ازاین خانواده‌‎ها می‎‌گویند که تاهنوزهم ده‌‎ها تن از عزیزان و نزدیکان شان در زیر آوار گیر مانده‌‎اند و هیچ کمکی برای نجات آن‎‌ها صورت نگرفته‎‌است.

شکرالله باشنده‌‎ی شهرک احمدشاه مسعود در مرکز ولایت پروان که به‌‎گفته‌‎ی خودش، همه‌‎ی داروندار و خانه‌‎ی مسکونی‌‎اش از بین رفته‌‎است، می‎‌گوید:

«بیش‎‌تراز پنج‎‌لک افغانی خساره‎‌مند شدیم، فعلن‎‌هم نه خانه داریم و نه سرپناهی …».

این باشنده‌‎ی پروان، می‌‎افزاید که تااکنون هیچ گونه امدادی دریافت نکرده‌‎است.

مهتاب‎‌گل یکی دیگر از باشنده‌‎های منطقه‎ (پارچه ششم) شهر چاری‌‎کار مرکز ولایت پروان می‎‌گوید:

« فرش، ظرف، گاو و گوسفند و تمام هست‌‎وبود و زندگی‎‌ما تباه شد، یک خسی‎‌هم ازکسی کمک نشده، فعلن‌‎هم د خانه خویشاوندان خود پناه آوردیم.»

وحیده شهکار سخن‌‎گوی والی پروان نیز، می‌‎پذیرد و تاکید می‎‌کند که تااکنون ازمیان بیش‎‌از ۵۰۰ خانواده‌‎ی متضرر دراین ولایت، تنها کم‌‎تر از ۶۰ خانواده کمک‌‎های نقدی و جنسی ازسوی اداره‎‌ی مبارزه با روی‌‎دادهای طبیعی صورت گرفته‎‌است.

پیش‌از این، فضل‎‌الدین عیار والی پروان در یک نشست آنلاین با ریاست جمهوری، خواهان کمک‌‎های فوری برای ۵۰۰ خانواده‌‎ی نیازمند و متضرر از سیلاب دراین ولایت شده‎‌‌است.

بااین‎‌حال، رییس جمهوری کشور در تماس با والی پروان گفته‌‎است که وزارت مالیه و اداره‌‎ی عملیاتی ارگ را برای طرح بازسازی کانال شهر چاری‎کار مکلف ساخته و به نهادهای مسوول دستور داده‌‎است تا هرچه زودتر، روند امدادرسانی به‌‎خانواده‎‌های نیازمند را روی‌‎دست گیرند.

باآن‌‎که دولت افغانستان اداره‌‎ای به‌‎نام هواشناسی دارد و این نهاد مکلف است که از تهدیدهای احتمالی طبیعی برای مردم آگاهی بدهد؛‌ اما این اداره نه‌‎تنها که به تماس‎‌های خبرنگار پیک پاسخ نداد،‌ بل‎‌که مردم محل مدعی‌‎اند که هیچ گونه اطلاع‌‎رسانی پیش‌‎از وقوع سیلاب‌‎های اخیر، صورت نگرفته است.

لینک اصلی: https://paykreports.com/در۴۸-ساعت-گذشته-سیلاب‎های-وحشتناک-از/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading