بازتاب نیوز

روند مقرری معاونان زن برای ولایت‎‌ها ، متوقف است

١٨ سنبله ١٣٩٩ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

کابل – ۶ سنبله ۱۳۹۹خ

گزارش‌گر: سمیر حکیم‌زاده

اداره‌‎ی ارگان‌‌های محلی و وزارت امور زنان می‎‌گویند که پروسه‎‌ی تعیین زنان به حیث معاونان ولایت‌‎ها در حال حاضر متوقف شده است.

سیدشاه سقیم رییس اطلاعات و آگاهی عامه‌ی ارگان های محلی می‌گوید که این روند به‌دلیل (نبود معیار درست و کارشیوه‌ی مناسب)، متوقف شده و تاهنوز به‌خاطر نهایی کردن این روند کار جریان دارد. آقای سقیم در مورد این‌که این روند چی وقت از سر گرفته می‌‌شود، چیزی نمی‌گوید.

سخن‌گوی ریاست جمهوری افغانستان به‌تاریخ ۱۶ سرطان سال روان در یک نشست خبری گفته بود که بر بنیاد پیشنهاد وزارت امور زنان حکومت تصمیم گرفت، تا در ۳۴ ولایت کشور، یک، یک معاون والی زن تعیین کند. کابینه به ادارۀ مستقل ارگان‌‌های محلی هدایت داد تا در ایجاد بست‌‌های یاد شده اقدام کند.

با این‌حال، حسینه صافی سرپرست وزارت امورزنان، توقف این روند را تایید کرده، می‌گوید که در تعیین معاونان( زن ) باید این معیارها در نظر گرفته‌شود:
1. هرخانم باید در ولایت خود نامزد باشد؛
2. کم ازکم سند کارشناسی (لیسانس ) داشته‌باشد؛
3. در باره‌ی برنامه های ملی و انکشافی دولت آگاهی کامل داشته‌باشد؛
4. دارای شایستگی و کارکردهای ثابت میان زنان باشد؛
5. پنج‌سال تجربه کافی در برنامه های انکشافی زنان داشته باشد.

اما برخی از بانوانی که برای احراز کرسی معاونیت والی در ولایت های شان خودرا نامزد کرده‌اند، از تبعیض جنسیتی، دخالت زورمندان و زدوبندهای سیاسی به عنوان کلان‌ترین چالش و موانع فراراه شان یاد می‌کنند.
ساره سیرت، یکی از نامزدان معاونیت مقام ولایت کاپیسا، از کسی نام نمی برد و می‌گوید:
« احتمال زیاد وجود دارد که بدون اصل شایسته سالاری، افراد از قبل تعیین شده‌باشند ».
بانو سیرت، هدف از نامزدی خود را، افزایش مشارکت زنان در امور سیاسی، اعتباربخشی جایگاه زنان و بلند کردن صدای زنان عنوان کرده، امیدواراست که این روند به صورت شفاف و عادلانه برگزار شود.
صدیقه شیرزی یکی دیگر از نامزدان برای پست معاونیت والی از ولایت کندز، می‌گوید که یکی از معیارها برای نامزد شدن سن ۳۵ در نظر گرفته شده؛ اما شماری از نامزدان این بست بانوان جوانی هستند که سن ۳۵ را پوره نکرده و تجربه‌ی کافی هم ندارند.
خانم شیرزی می‌افزاید: « با دیدن چنین وضعیت، حتا از نامزدی خود دراین رقابت دل‌سرد شدیم ».
دراین میان، تنها زنی که به‌عنوان نخستین معاون (زن) مقرر و به کار خود آغاز کرده، رابعه ستانکزی معاون مقام ولایت لوگر است که به‌گفته خودش تاهنوز نتوانسته به گونه درست به‌کارهای محوله‌اش رسیدگی کند.

لینک اصلی: https://paykreports.com/روند-مقرری-معاونان-زن-برای-ولایت‎ها-،/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading