بازتاب نیوز

ساخت باغهای خرما در ولایات مختلف کشور در حال گسترش میباشد

٢٤ سنبله ١٣٩٩ روزنامه اقتصادی وادصم

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان میگوید که آب و هوا کشور برای پرورش خرما مساعد بوده از همین رو این وزارت در نظر داد تا از طریق برنامه های مختلف، پرورش باغها و نخل های جدید خرما را در ولایت های ننگرهار، فراه و هلمند گسترش دهد. 

اخیراً این وزارت به منظور گسترش نخلستان های خرما و  رشد اقتصادی دهاقین، کار ساخت ۲۷ جریب باغ خرما را در ولایت فراه و ساخت ۲۵ جریب باغ تجارتی خرما را در هلمند آغاز نموده است.

زلمی الکو، رئیس زراعت هلمند میگوید که نزدیک به یک هفته پیش کار ساخت ۲۵ جریب باغ تجارتی خرما و کلکسیون این میوه آغاز شد.

  به گفته زلمی الکو، نخل های خرما که قبلاً در لشکر گاه و ولسوالی های ناوه و نهرسراج وجود داشت، در نتیجه القاح مصنوعی دوباره به ثمر رسیده و امسال احتمال می‌رود بین ۵ تا ۶ تُن خرما حاصل بدهند.

وزارت زراعت و آبیاری میگوید که تا کنون ۸۰ جریب باغ خرما در ننگرهار ساخته شده و قرار است ‌در سال آینده ۳۵۱ جریب باغ جدی خرما در این ولایت نیز ساخته شود. 

حاصلات خرما در ننگرهار امسال به ۱۵۰ تُن می‌رسد. به گفته انعام الله صافی رئیس زراعت این ولایت، اگر تلاش های ریاست زراعت و تعهد مردم به پرورش نخل های خرما در این ولایت ادامه پیدا کند، در آینده نزدیک ولایت ننگرهار در تولید خرمای مصرفی اش به خودکفای خواهد رسید.   

 

لینک اصلی: https://dari.wadsam.com/saakht-baagh-hai-khurma-dar-welayaat-keshwar-144/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اقتصادی وادصم

آخرین خبر ها:

Loading