بازتاب نیوز

بابای زعفران افغانستان درگذشت

٢٥ سنبله ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

وزارت کشاورزی افغانستان امروز سه‌شنبه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: الحاج محمد اکبر مشهور به بابای زعفران افغانستان و دهقانان پیشگام در تولید و تکثیر زعفران روز گذشته بر اثر بیماری در ولایت هرات درگذشته است.

این وزارت‌خانه افزود: "بابای زعفران افغانستان 25 سال در زمینه‌ ترویج کشت زعفران در کشور کار و تلاش کرده و یکی از بنیان‌گذاران کشت زعفران در افغانستان بوده است".

در همین راستا، انوارالحق احدی، نامزد وزیر و سرپرست وزارت کشاورزی این کشور نیز با انتشار پیامی ضمن تسلیت به خانواده و بستگان محمد اکبر، تاکید کرد: "در پی زحمت‌های وی و دیگر دهقانان افتخارآفرین زعفران‌کار در کشور بود که برنامه‌های توسعه‌ای وزارت کشاورزی به ثمر رسید و افغانستان جایگاه بهترین زعفران از نظر کیفیت را به دست آورد و نیز توانست به دومین تولیدکننده‌ زعفران در جهان تبدیل شود".

همچنین دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری افغانستان نیز طی پیامی تاکید کرد که "بابای زعفران افغانستان توانسته است زعفران کشور را در سطح ملی و بین‌المللی برجسته و مشهور کند. خدمات زیادی به زعفران‌کاران افغانستان انجام داد و در راستای حمایت از تولیدکنندگان این گیاه از هیچگونه تلاشی دریغ نکرد. مرگ او یک ضایعه بزرگ برای کشور است".

گفتنی است بر اساس آمار وزارت کشاورزی افغانستان کاشت و ترویج زعفران در این کشور از سال 2001 به صورت کاشت و تولید انبوهی آغاز و همه ساله زعفران افزایش یافت که میزان تولید سالانه این گیاه درحال حاضر به 20 تن در سال می‌رسد. ولایت‌های هرات، بلخ، فاریاب، قندهار، ارزگان، دایکندی و سرپل به ترتیب بیش‌ترین تولید زعفران را دارند.

وزارت کشاورزی افغانستان سال گذشته اعلام کرده بود که کیفیت و طعم زعفران افغانستان در یک موسسه در بلژیک مورد ارزیابی قرار گرفته و هشتمین سال متوالی به عنوان یکی از بهترین زعفران‌های جهان شناخته شده است.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/بابای-زعفران-افغانستان-درگذشت/1974062

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading