بازتاب نیوز

رییس جمهور از کابینه قانونمند هراس دارد؛ مجلس در مورد نامزد وزیران فیصله جدی خواهد کرد

٢٦ سنبله ١٣٩٩ جمهور نیوز

رییس جمهور از کابینه قانونمند هراس دارد؛ مجلس در مورد نامزد وزیران فیصله جدی خواهد کرد
رییس مجلس نمایندگان می‎گوید که رییس جمهور غنی از معرفی نامزد وزرا به مجلس هراس دارد و به همین خاطر این کار را انجام نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ آقای رحمانی که امروز چهارشنبه (26 سنبله) در نشست عمومی مجلس صحبت می‌کرد گفت که نمی‌داند حکومت چرا از یک کابینه قانونمند می‌ترسد و چرا رییس جمهور از معرفی وزار ترس دارد و نمی‌خواهد وزرا پاسخگو باشد.

رحمانی تاکید کرد:"من یک بار دیگر صدا می‌کنم که حکومت نامزد وزرا را معرفی کند در غیر آن کمیته روئسای مجلس در نشست هفته آینده خود تصمیم جدی در مورد خواهد گرفت."

او از نمایندگان مجلس نیز خواست که نظریات خود را از طریق روئسای کمیسیون‌های شان به کمیته روسا بفرستند تا در زمینه یک فیصله جدی صادر شود.

با این وجودی برخی نمایندگان مجلس نیز با انتقاد از این که رییس جمهور غنی بیش از سه سال کابینه را در حالت سرپرستی نگهداشته است، می‌گویند که رییس جمهور غنی نباید دیگر به قانون شکنی خود در حکومت ادامه دهد.

فکوری بهشتی یک نماینده دیگر مجلس هم گفت که حکومت به عوض این‌که نامزد وزرا را به وزرات خانه‌ها معرفی می‌کند باید آنان را به مجلس معرفی کند تا اگر رای اعتماد گرفت رسماً وزیر شود در غیر آن حکومت باید کسی دیگری را به عوض آنان معرفی کنند.

آقای بهشتی تاکید کرد که معرفی نامزد وزار منحیث سرپرست وزارتخانه‌ها خلاف قانون است. حکومت در پنج سال چنین کار غیر قانونی را انجام داده‌است که مجلس باید جدی با این قضیه برخورد کند.

غلام فاروق نظری هم گفت: "سه سال می‌شود که حکومت سرپرست است؛ یا تالار بسته شود یا سرپرستی پایان داده شود. بی عزتی از این بیشتر معنی ندارد. مشکل ملت در نظر گرفته نمی شود و تصامیم قابل اجرا نیست."

هلمند هلمند دیگر عضو مجلس هم بیان داشت، برخی کسانی که به تاز‌گی به کابینه معرفی شده‌اند، افراد شایسته و توانا نیستند و بر بنیاد روابط قومی و حزبی معرفی شده؛ اند.

آقای هلمند افزود که نمایندگان مجلس باید بر بنیاد اهلیت و شایستگی به نامزد وزرا رای اعتماد دهند تا آنان بتوانند حد اقل مشکلی از مشکلات مردم را رفع سازند.

کرام الدین رضا زاده نماینده مردم غور هم بیان داشت که مجلس باید هرچه زودتر از حکومت بخواهد که اسناد نامزد وزرای جدید را بفرستد تا کمیسیون فرهنگی به بررسی خود در زمینه آغاز کند.

به گفته او، حکومت سرپرست با اخذ رای اعتماد از سوی نامزد وزرا باید به حکومت قانونی تبدیل گردد.

این در حالی است که اخیراً حکومت نامزد وزرای کابینه را تعیین کرد و اکثر آنان قبل از گرفتن رای اعتماد از مجلس به وزارت خانه‌ها نیز معرفی شده‌اند.

اما؛ نامزد وزرا تا هنوز نه تنها به صورت رسمی جهت کسب رای اعتماد به مجلس معرفی نشده‌اند بلکه مشخص هم نیست که چه زمانی معرفی خواهند شد.

بر بنیاد قانون اساسی وزرای کابینه از مجلس نمایندگان رای اعتماد می‌گیرند.

عبدالله امینی- خبرگزاری جمهور
 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/131625/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading