بازتاب نیوز

اطمینان امرالله صالح از معامله نشدن نظام درگفتگوها با طالبان

٢٦ سنبله ١٣٩٩ طلوع نیوز

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور امروزسه شنبه (۲۵سنبله) می‌گوید که در یک گفت‌وگو با معاون مشاور امنیت ملی امریکا او اطمینان داده است که اگر طالبان از چوکات اخلاقی و سیاسی که در دوحه برای حل بحران باز شده است بیرون شوند، این گروه و پشتیبانان شان ضرر خواهند کرد.

آقای صالح می‌گوید که هیچ معامله در باره نظام کنونی در مذاکرات صلح با طالبان نخواهد شد.

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهور می‌گوید که هیچ گونه معامله‌یی در باره نام، محتوا و نوع نظام در مذاکرات صلح با طالبان انجام نخواهد شد.

ازدیدگاه او، مذاکرات دوحه یک راه سیاسی و اخلاقی برای رسیدن به یک صلح همیشگی باز کرده است.

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهوری می‌گوید که:"همرای معاون مشاور امنیت ملی امریکا لیسا کورتیس تماس داشتم، آن‌ها این اطمینان را دادند که دوحه یک راه اخلاقی و سیاسی را برای حل بحران باز کرده است، اگر طالبان بخواهند که از این چوکات بیرون شوند، بسیار زیاد به ضرر شان تمام می‌شود و تاوان می‌کنند، طالبان توان می‌کنند وحامیان شان تاوان می‌کنند."

درهمین حال طالبان در صفحه انترنتی این گروه، با پخش عکس امرالله صالح، مقاله‌یی را زیرنام" حلقه تخریب کننده صلح درارگ ریاست جمهوری" انتقاد کرده است.

اما ریاست جمهوری می‌گوید که برداشتن گام‌های کلان برای رسیدن آغاز مذاکرات صلح از سوی جمهوری اسلامی افغانستان نشانه‌های صلح خواهی حکومت است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی رییس جمهور می‌گوید که:"بیش از پنج هزار زندانی طالبان را رها کردیم، حالاباید طالب برای مردم افغانستان و جهان نشان بدهد که آنان صلح می‌خواهند و دیگر از کشتار مردم افغانستان دست بر می‌دارند."

ازسوی دیگر دبیر کل سازمان ملل می‌گوید که کمک به روند افغانستان از مسوولیت‌های این نهاد جهانی است.

انتونیو گوتیرس، دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید که:"اولویت نخست من، عملی ساختن آتش ‌بس جهانی است. در این زمینه نشانه‌های مثبتی وجود دارند؛ ما توافقنامه صلح سودان را داریم و گفتگوهای سیاسی را در افغانستان."

با این همه وزیر خارجه امریکا درگفت وگو با صفحه انترنتی بریت بارت، خروج کامل نظامی امریکایی را از افغانستان تا بهارآینده، وابسته به قطع روابطه طالبان با گروه‌های هراس‌افگن، وارد شدن طالبان درروند صلح و جلوگیری از فعالیت‌های خرابکارانه در این روند می‌داند.

درهمین حال، هیئت‌های مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان امروز در دوحه بار دیگر باهم دیدار کردند.

این دیدار به هدف نهایی سازی اصول رفتاری و شیوه‌های پیشبرد گفتگوهای اصلی و رسمی صلح که گروه‌های تماس دو طرف در دو نشست درباره آن توافق کرده اند، صورت گرفت.

درهمین حال سهیل شاهین، یکی ازاعضای هئیت مذاکره کننده طالبان در دوحه می‌گوید تا هنگامیکه درباره نظام آینده افغانستان توافق نشود، آتش بس ممکن نخواهد بود.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan-166339

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading