بازتاب نیوز

درج نام مادر در شناس‌نامه « بی‌ناموسی» است

٢٦ سنبله ١٣٩٩ آژانس افغان خبر

سیداکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید که اگر طرح درج نام مادر در شناس‌نامه‌های الکترونیکی از سوی مجلس نماینده‌گان تصویب شود، «بی‌ننگی و بی‌ناموسی» است.

به گزارش افغان نیوز: سیداکبرآغار، وزیر مالیه پیشین طالبان دیروز سه شنبه(25، سنبله) که در مراسم «مصالحه و مذاکره و راه بیرون رفتن بحران کنونی» در هرات صحبت می‌کرد، گفت: شمار زیادی از افغانان مخالف درج نام مادر در شنا‌س‌نامه‌های خود هستند.

سیداکبرآغار تأکید کرد که اگر طرح درج نام مادر در شناس‌نامه‌های الکترونیکی از سوی مجلس نماینده‌گان تصویب شود، آنان نماینده‌گان دروغین مردم و ملت افغانستان خواهند بود.

فعالان مدنی و حقوق زن در هرات در واکنش به این اظهارات گفته اند که دیدگاه سیداکبرآغا برخاسته از دیدگاه طالبانی و بدون فهم دینی است.

این زنان از مجلس نماینده‌گان می‌خواهند که تحت تأثیر این‌گونه اظهارنظرهای غیرمنطقی و طالبانی قرار نگرفته و طرح درج نام مادر در شناس‌نامه را تصویب کنند.

چند روز پیش اعضای کارزار «نامم کجاست؟»، در هرات گفتند نگرانی‌هایی وجود دارد که برخی از افراد متعصب پس از تصویب درج نام مادر در شناس‌نامه، برای زنان یا مادران‌شان شناس‌نامه نگیرند و با این روند مخالفت کنند. این گروه از زنان تأکید کردند که درج نام مادر در شناس‌نامه ادامه خواهد یافت.

درج نام مادر در شناس‌نامه به تاریخ دهم ماه جاری خورشیدی از سوی کمیتۀ قوانین کابینه تأیید شد. پیش از این شماری از فعالان حقوق زن با راه‌اندازی کارزاری زیر نام «نام کجاست؟»، خواستار درج نام مادر در شناس‌نامه شده بودند.

این درحالی است که از راه‌اندازی این کارزار پنج سال می‌گذرد و صفحاتی نیز در رسانه‌های اجتماعی به منظور هم‌صدایی زنان برای درج نام مادر در شناسه‌نامه ایجاد شده است.


لینک اصلی: http://afghannews.af/درج-نام-مادر-در-شناس‌نامه-«-بی‌ناموسی»-است

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading