بازتاب نیوز

آغاز نشست عمومی در قطر؛ خلیل‌زاد به دهلی رفت

٢٦ سنبله ١٣٩٩ آژانس افغان خبر

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان درحالی به هند سفر نموده که هیئت مذاکره کننده حکومت و طالبان در چهارمین روز آغاز مذاکرات بین الافغانی در قطر، نشست عمومی شان را برگزار کردند.

به گزارش افغان نیوز: وزارت خارجه هند با نشر اعلامیه گفته است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در جریان سفرش به هند، با سابرامانیام جایشانکار وزیر خارجه، اجیت دووال مشاور امنیت ملی و دیگر مقام‌های هندی دیدار کرده است.

در اعلامیه وزارت خارجه‌ی هند آمده است که در دیدار خلیلزاد با وزیر خارجه این کشور درباره‌ی مذاکرات صلح افغانستان که اخیرا در دوحه،‌ پایتخت قطر گشایش یافته گفتگو شده و دو طرف تاکید کرده اند که روند صلح باید تا زمان توافق در مورد نقشه راه سیاسی و آتش‌بس جامع و دایمی در افغانستان، ادامه یابد و نیز طرف‌های افغان باید مطمیین شوند که از خاک افغانستان توسط هیچ گروه تروریستی علیه هیچ کشوری استفاده نمی‌شود.

خلیل‌زاد در سفرش به هند حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی برای موفقیت مذاکرات صلح افغانستان و تطبیق هرگونه توافق احتمالی را مهم خوانده عنوان کرده است.

نادر نادری سخنگوی تیم مذاکره کننده حکومت و محمد نعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در رشته توییت های گفته اند که عصر روز گذشته حوالی ساعت ۴:۳۰ نشست عمومی هیأت های مذاکرات صلح افغانستان برگزار شده است.

آقای نادری افزوده که ‏روئسای هر دو تیم مذاکره در این نشست سخنرانی کرده و در مورد نهایی سازی طرز العمل و تقسیم اوقات گروپ تماس «سفارشات» شان را ابراز نموده تا پس از آن روی آجندای نشست کار شود.

او خاطرنشان کرده که در باره اکثر موارد طرزالعمل نشست ها اجماع شده و ‏در این نشست از هر دو تیم دو نفر برای ارتباط و تماس میان طرفین گماشته شده اند.

از سوی هم، نعیم وردک سخنگوی طالبان در توییتی نگاشته است: «بر اکثر موارد طرزالعمل‌ توافق شده و بخش کم آن باقی مانده است، درین نشست از هر تیم دو نفر برای ارتباط و تماس تعیین شدند. رئیسان هر دو تیم در اثنای گفتگو به تحمل و بردباری توصیه نمودند.»

خلیل‌زاد روز گذشته در سفری کوتاه به پاکستان با مقام‌های ارشد نظامی و ملکی آن کشور از جمله جنرال قمر جاوید بجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان دیدار کرده و درباره‌ی روند صلح افغانستان گفتگو کرده اند.

این در حالی است که مذاکرات صلح افغانستان به روز شنبه گذشته (پنج روز قبل) میان نمایندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان آغاز شد.


لینک اصلی: http://afghannews.af/آغاز-نشست-عمومی-در-قطر؛-خلیل‌زاد-به-دهلی-رفت

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading