بازتاب نیوز

تعهد سازمان ملل‌ به همکاری با افغانستان پس از گفتگوهای صلح

٢٦ سنبله ١٣٩٩ روزنامه راه مدنیت

هم‌زمان با برگزاری مذاکرات صلح در دوحه، معاونت سازمان ملل ‌متحد در افغانستان (یوناما) تعهد کرد این سازمان و کشورهای تمویل‌کننده پس از گفتگوهای صلح با دولت و مردم افغانستان همکاری خواهند کرد.

راه مدنیت: یوناما شام روز سه‌شنبه (۲۵سنبله) از برگزاری کنفرانس ژنیو تحت عنوان «افغانستان و مسیر رسیدن به صلح، رفاه و خودکفایی» در نومبر سال جاری در فنلند خبر داد.

یوناما با نشر اعلامیه‌یی گفت هدف از برگزاری این کنفرانس، تجدید تعهدات مالی از سال۲۰۲۱ الی ۲۰۲۴ به مردم و دولت افغانستان می‌باشد.

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه سرمنشی سازمان ملل‌متحد برای افغانستان در این اعلامیه گفت آغاز مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ‌های چندین دهه، یک لحظۀ حساس تاریخی برای این کشور است.

او ابراز امیدواری کرد که جامعۀ بین‌المللی از این مناسبت برای تایید دوبارۀ حمایت قاطع‌شان از انکشاف افغانستان در موازات با پروسۀ صلح استفاده کنند.

به گفتۀ لاینز، سازمان ملل متعهد است با حکومت و مردم افغانستان، دولت فنلند و تمویل‌کنندگان جهانی، برای ارایه بهترین نتیجۀ ممکن به نفع تمام افغان‌ها همکاری نماید.

در اعلامیۀ یوناما آمده که کنفرانس ژنیو در یک مقطع تاریخی برگزار می‌شود و آغاز مذاکرات صلح، فرصت‌های جدیدی برای انکشاف افغانستان پیش‌کش می‌کند و مشارکت و حمایت پایدار جامعۀ جهانی از این کشور یک امر ضروری دانسته می‌شود.

کنفرانس ژنیو قرار است در تاریخ ۲۳ و ۲۴ نومبر امسال به میزبانی دولت فنلند برگزار شود. این کنفرانس هر چهار سال به گونۀ مشترک در سطح وزیران از سوی دولت افغانستان، دولت فنلند و سازمان ملل‌متحد برگزار می‌گردد.

برچسب ها

لینک اصلی: https://madanyatonline.com/9-840/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه راه مدنیت

آخرین خبر ها:

Loading