بازتاب نیوز

توافقنامه «عادی سازی» روابط بین اسرائیل و دو کشورعربی امضا شد

٢٦ سنبله ١٣٩٩ دويچه وله

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی و عبداللطیف بن راشد الزیانی وزیرخارجه بحرین، شام سه شنبه (۱۵سپتمبر۲۰۲۰) ضمن مراسمی با حضور دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، قرارداد بهبود مناسبات با اسرائیل را امضاء کردند.

این مراسم که با حضور صدها مهمان و درست هفت هفته قبل از برگزاری انتخابات ایالات متحده امریکا برگزار گردید، می تواند یک دستاورد بزرگ برای ترامپ تلقی گردد.

پادشاه عربستان در گفتگو با ترامپ روی راه حل منصفانه در مساله فلسطینی‌ها تاکید کرد

تا کنون مصر و اردن تنها کشورهایی در جهان عرب بودند که با اسرائیل مناسبات رسمی داشتند. ترامپ اعلام کرده است که اکنون توافقنامه بهبود مناسبات میان امارات، بحرین و اسرائیل، «مبنای یک صلح گسترده در تمام منطقه» خواهد بود. نتانیاهو نیز از یک «طلوع صلح» سخن گفته و افزوده است که این توافقنامه می تواند در نهایت، به پایان تنش ها میان عربها و اسرائیل بیانجامد.

USA Washington Weißes Haus | Abkommen Naher Osten (Reuters/T. Brenner)

مراسم امضای این توافقنامه، با حضور صدها مهمان و درست هفت هفته قبل از برگزاری انتخابات ایالات متحده امریکا برگزار گردید.

این توافقنامه توسط فلسطینی ها به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. محمود عباس، رئیس اداره خود مختار فلسطین اعلام کرده است که بدون پایان دادن به اشغال مناطق فلسطینی ها توسط اسرائیل، صلحی وجود نخواهد داشت. فلسطینی ها نگران اند که روز تا روز حمایت از تلاش آنان برای تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین درجهان عرب کمرنگ شود.

عبداللطیف الزیانی، وزیرخارجه بحرین، در واشنگتن بر نیاز « بر راه حل عادلانه، همه جانبه و متداوم تشکیل دو دولت» برای پایان تنش ها در خاور میانه تأکید کرد.

ایجاد نخستین خط مستقیم تلفون میان امارات متحده عربی و اسرائیل

ترامپ گفته است که مذاکرات با حدود «پنج تا شش کشور» دیگر عربی در همین ارتباط تا کنون زیاد پیش رفته است: «فکر می کنم که بعد از این اسرائیل دیگر در انزوا نیست»‌. ترامپ با اظهار امیدواری گفته است که عربستان سعودی نیز «در یک وقت مناسب» مناسبات رسمی خود با اسرائیل را آغاز خواهد کرد. 

ترامپ در ادامه گفته است؛ اطمینان می دهم که فلسطینی ها نیز زمانی یک بخشی از این توافقنامه خواهند بود.

 (AFP)nf/pa

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/توافقنامه-عادی-سازی-روابط-بین-اسرائیل-و-دو-کشورعربی-امضا-شد/a-54945771?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading