بازتاب نیوز

چاقی احتمالاً عوارض مرگبار بیماری کووید۱۹ را افزایش می‌دهد

٢٦ سنبله ١٣٩٩ دويچه وله

سازمان جهانی صحت چاقی را یک اپیدمی جهانی توصیف کرده است. شمار افراد دچار چاقی از سال ۱۹۷۵ میلادی تا حالا سه برابر بیشتر شده است.

در ایالات متحده امریکا از نظر معیارهای طبی تقریباً یک سوم جمعیت دچار چاقی اند. در روسیه، افریقای جنوبی و برخی کشورهای اروپایی بیش از ۲۰ درصد جمعیت آن‌ها چاق اند. کشورهای کانادا، بخش‌هایی از امریکای جنوبی و آسترالیا نیز میزان بالای چاقی در میان جمعیت‌های شان را دارند.

چاقی به صورت بالقوه تهدیدکننده زندگی است. چاقی می‌تواند باعث بیماری‌هایی چون فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ یا بیماری شکر و بیماری‌های قلبی گردد.

حالا یک گزارش بیانگر این است که چاقی می‌تواند عوارض و پیامد بیماری کووید۱۹ را بسیار تشدید کند.

پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی ۷۵ تحقیق از سراسر جهان را که در مجموع شامل ۴۰۰ هزار بیمار می‌شود، مورد ارزیابی قرار داده اند. آن‌ها نتیجه گرفته اند که چاقی می‌تواند خطر وفات در پی ابتلا به بیماری کووید۱۹ را تقریباً ۵۰ درصد افزایش دهد.

باری پاپکین، پروفیسور رشته تغذیه که ریاست این تحقیق در دیپارتمنت تغذیه این دانشگاه و مرکز جمعیت کارولینا را به عهده داشته است، در این مصاحبه راجع به ارتباط چاقی و شدت بیماری کووید۱۹ معلومات می‌دهد.

دویچه وله: آقای باری پاپکین، چه چیزی از یافته‌های این تحقیق شما را متعجب ساخت؟

پاپکین: دو نکته. نخست، میزان کسانی که در شفاخانه بستری شده اند. اگر کسی چاق باشد، احتمال این که [به دلیل ابتلا به کووید۱۹] بستری شود، دو برابر بیشتر از دیگران است. دوم، آمار مرگ و میر است. آمار در هر دو بخش به مراتب بیشتر از آن بود که انتظار می‌رفت و به همین گونه بسیار بیشتر از بیماری‌های انفرادی مانند فشار خون بالا و دیابت.

دویچه وله: دلیل این بلند بودن آمار در میان افراد چاق در چیست؟

پاپکین: اگر شما چاق باشید، سیستم ایمنی بدن تان به خودی خود ضعیف است و سیستم ایمنی تان به شکلی کار نمی‌کند که باید بکند. در این صورت شما بیشتر در معرض بیماری کووید۱۹ قرار دارید و از آنجایی که انتی‌بادی برای مقابله با این ویروس ندارید، شاهد علایم شدید این بیماری خواهید بود.

علاوه بر این، اگر شما چاق باشید - که ۲۵ درصد آلمانی‌ها و بیش از ۲۰ درصد شهروندان اکثر کشورهای جهان با آن مواجه اند – از نظر فیزیولوژیک ضعیف خواهید بود. ظرفیت شش‌های شما محدود است و زمانی که ویروس به شش‌ها حمله ور می‌شوند، نیاز به تجهیزات کمکی خاص دارید. به این ترتیب، چاقی به مشکلات و علت‌های مرگ و میر می‌افزاید.

دویچه وله: شما به سیستم ایمنی ضعیف‌تر در افراد چاق اشاره کردید. آیا به همین دلیل است که برخی‌ها هشدار می‌دهند واکسن برای افراد چاق موثر نخواهد بود؟

پاپکین: دقیقاً. ما از دو واکسن ویروس‌های خانواده کرونا، یعنی واکسن آنفلوانزا و کار تجربی روی واکسن سارس، می‌دانیم که به خوبی موثر واقع نمی‌شوند. در واقع ایالات متحده امریکا برای نخستین بار واکسن قوی‌تر را برای افراد چاق و کهن‌سال خواهد داشت؛ بنابراین یک واکسن قوی‌تر آنفلوانزا برای افراد چاق وجود خواهد داشت.

دویچه وله: راجع به آن افرادی که مدت طولانی به خاطر ویروس کرونا در خانه‌های شان مانده اند و حتی اجازه بیرون رفتن و ورزش کردن در بیرون را هم نداشته اند، چه فکر می‌کنید. آیا ما به خاطر بحران کرونا شاهد افزایش افراد چاق خواهیم بود؟

پاپکین: بله، ما چنین چیزی را در سراسر جهان می‌بینیم. ما در همه کشورهایی که کار می‌کنیم شاهد این هستیم که مردم فعالیت ندارند و از تولیدات ارزان مانند غذاهایی که آماده خوردن است یا به آسانی گرم می‌شود و غذاهای آماده حاوی مقدار زیاد کالری استفاده می‌کنند، خصوصاً آن‌هایی که فقیر اند. همچنین نوشیدنی‌های شکردار بیشتر استفاده می‌شوند. همه این‌ها به مشکلات می‌افزایند و ما می‌بینیم که تغذیه ناسالم در میان مردمی با درآمد پایین یا متوسط در سراسر جهان افزایش می‌یابد.

دویچه وله: آیا این یک زنگ هشدار برای مردم است که عادات و شیوه زندگی شان را تغییر بدهند؟

پاپکین: چنین خواهد بود، اما من فکر می‌کنم که باید قواعد حکومتی و تغییرات دیگری در این زمینه روی دست گرفته شوند. بدون این تغییرات، ما نمی‌توانیم فضای غذایی را تغییر بدهیم و زمان سختی را در وادار کردن مردم، به استثنای تعداد محدودی، در تغییر دادن عادات غذایی و فعالیت‌های شان خواهیم داشت.

 • default
  چگونه می‌توانیم از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟ بهتر از هیچ

  تاهنوز ثابت نشده است که پوشیدن ماسک به صورت موثر از آلوده شدن به ویروس کرونا جلوگیری می‌کند. اما این ماسک‌ها می‌توانند از رسیدن برخی مکروب‌ها به دهان جلوگیری کنند. مهم‌تر از همه این است که این ماسک‌ها باعث می‌شوند به دهان و بینی خود دست نزنیم. اگر شما مریض باشید، این ماسک‌ها شاید بتوانند از سرایت بیماری از شما به دیگران جلوگیری کنند.

 • default
  چگونه می‌توانیم از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟ دست‌ها را مرتب بشوییم

  سازمان صحی جهان ماسک را شامل فهرست توصیه‌های خود برای وقایه در برابر ویروس کرونا نکرده است. در صدر این فهرست آمده است که دست‌ها را باید به صورت مرتب بشوییم. سازمان صحی جهان توصیه کرده که دست‌های خود را با مواد حاوی الکول یا مواد ضد عفونی‌کننده شستشو کنیم.

 • default
  چگونه می‌توانیم از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟ شستن با آب و صابون نیز کافی خواهد بود

  یکی از راه‌های ساده روزمره این است که دست‌های خود را با آب و صابون بشوییم. باید اطمینان حاصل کنیم که دست‌ها به صورت کامل و تمیز شسته شوند.

 • default
  چگونه می‌توانیم از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟ احتیاط در هنگام سرفه و عظسه

  داکتران توصیه کرده اند که در هنگام سرفه یا عطسه زدن، دهان و بینی خود را با آرنج دست یا دستمال کاغذی بپوشانیم. اما مهم این است که بعداَ فوراَ دست‌ها شسته شده و دستمال دور انداخته شود. اگر به این منظور از دستمال‌های پارچه‌ای استفاده می‌شود، باید بعداَ شسته شوند.

 • default
  چگونه می‌توانیم از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟ از افراد مریض دوری کنید!

  یکی دیگر از توصیه‌ها این است که از تماس با افراد مریض و بیمار جلوگیری شود که البته این کار برای همه مقدور نخواهد بود. بنابراین اگر از افراد مریض پرستاری می‌کنید، به اندازه کافی تدابیر وقایوی بگیرید.

 • default
  چگونه می‌توانیم از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟ تب دارید؟ داکتر بروید!

  اگر تب دارید، سرفه می‌کنید و در تنفس مشکل دارید، فوراَ به داکتر مراجعه کنید. در چنین حالتی از رفتن به محلات عامه و تماس نزدیک با دیگران خودداری کنید تا آن‌ها را مریض نسازید. در چنین صورتی به داکتر توضیح بدهید که قبلاَ در کجاها بوده و مسافرت کرده اید.

 • default
  چگونه می‌توانیم از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟ از تماس مستقیم با حیوانات دوری کنید!

  اگر در مناطقی که ویروس کرونا شیوع یافته است به بازارهای حیوانات زنده می‌روید، از تماس مستقیم و حفاظت‌نشده با حیوانات خودداری کنید. به همین گونه به مکان‌هایی که حیوانات نگهداری می‌شود نیز نزدیک نشده و تماس پیدا نکنید.

 • default
  چگونه می‌توانیم از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟ گوشت نیم‌پخته نخورید!

  گوشت را خوب پخته کنید و بعداَ صرف نمایید. از مصرف تولیدات حیوانی خام یا نیم‌پخته خودداری شود. در نگهداری گوشت خام و دیگر تولیدات حیوانی دقت شود تا با دیگر مواد غذایی در تماس نباشند. این کار از انتقال احتمالی ویروس از این مواد خام حیوانی جلوگیری می‌کند.


مصاحبه‌کننده: بن فاجزولین/ ع. ف.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/چاقی-احتمالاً-عوارض-مرگبار-بیماری-کووید۱۹-را-افزایش-میدهد/a-54945511?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading