بازتاب نیوز

آغاز خوب

٢٦ سنبله ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

نشست قطر یک آغاز خوبی بود. بعد از ۱۹ سال روزنه‌های جدیدی برای صلح باز شده و امیدواری برای آتش‌بس و گفت‌وگوهای سازنده خلق شده است. اکنون همه چشم‌ها به قطر دوخته شده است. همه منتظر پیام‌های و گام‌های مثبت از سوی هیات دو طرف در قطر می‌باشند. مردم انتظار دارند که فراتر از لبخند در برابر کمره‌ها، در میدان‌های جنگ نیز تفنگ‌ها خاموش شود.

انسجام سیاسی، صدای واحد

 هیات افغانستان برخلاف نشست‌های قبلی دوحه و مسکو، این بار با انسجام سیاسی و صدای واحد ظاهر شدند. نشست جرگه مشورتی صلح اساس مهم برای ایجاد فضای جدید و هم‌صدایی بود. مطالبات اساسی مردم در محور صلح در جرگه مشورتی فهرست و نهایی شد. اکنون حکومت و هیات دولت  جمهوری اسلامی افغانستان برای صلح در چار چوب دیدگاه مردم به میز مذاکره حضور یافته‌اند.

قوت هیات حکومت افغانستان در هم‌صدایی و انسجام سیاسی است. اکنون وقت آن رسیده است تا قشر سیاسی افغانستان منافع جمعی را بر منافع کوچک سیاسی ترجیح دهند و مسیر مشترک را برای رسیدن به منافع ملی تعقیب کنند.

 

 تجربه‌ نشست‌های مسکو و دو حه برای همه درس‌های مهمی را به همراه داشت. به هر پیمانه که انسجام سیاسی در کابل و در تیم مذاکره‌کننده قوی باشد به همان پیمانه شانس برای کامیابی و موفقیت وجود دارد.

طالبان و برخی کشورهای منطقه به هدف تضعیف جایگاه هیات امکان دارد از شگردهای مختلف استفاده کنند تا هیات دولت را با چالش‌هایی مواجه کنند. به همین دلیل ضرورت باهمی و توجه به چالش و دست‌اندازی احتمالی مهم است.

هم‌صدایی با جهان

 در نشست قطر شمار زیادی از مقام‌ها و وزرای کشورهای دور و نزدیک صحبت کردند. همه ضمن حمایت از پروسه صلح بر حفظ و توسعه دست‌آوردها تاکید کردند. حمایت جمعی جهان و هم‌سویی دنیا با موقف مردم و حکومت افغانستان نشان از حقانیت و موقف بر حق مردم دارد.

 هم‌چنان افغانستان به خوبی نشان داد که شریک خوب برای کشورهای  جهان بوده و جایگاه مهمی در سیاست خارجی کشورها پیدا کرده است.

حمایت جهان از افغانستان به حیث یک فرصت و شانس طلایی به شمار می‌رود. امروز همه درک کرده‌اند که افغانستان بی‌ثبات می‌تواند برای همه خطرآفرین باشد. به همین دلیل همکاری جهان در راستای تامین صلح و ثبات مهم است.

بسیج همگانی

 ارزش به دست آمده خصوصا ارزش‌های مندرج در قانون اساسی متعلق به افراد یا گروه خاص سیاسی نمی‌باشد. این ارزش‌ها متعلق به همه است. به همین دلیل تنها وظیفه حکومت افغانستان دفاع و حمایت از این ارزش‌ها نمی‌باشد.

اکنون وقت آن است تا همه از این ارزش‌های مشترک حراست و پاسداری کنیم. در این میان نقش احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، شبکه‌های فعال زنان، نهادهای حقوق بشری، فعالین و نهادهای رسانه‌ای و هم‌چنان پارلمان کشور به حیث خانه ملت در حراست از ارزش‌های یادشده مهم است.

افغانستان به رغم سال‌ها جنگ و خشونت اکنون در عرصه‌های مختلف با دست‌آوردهای مهمی همراه شده است. حمایت مردم از ارزش‌های دموکراتیک و پروسه‌های انتخابات در تاریخ کشور بی‌نظیر است. هم‌چنان آزادی‌های مذهبی حد اقل در سطح کشورهای اسلامی مثال زدنی است.

ذوق زده نشویم

توقع زودهنگام از نشست قطر درست نخواهد بود. افغانستان بیش از چهل سال است که در جنگ قرار دارد. جنگ در افغانستان چند بعدی است. در کنار طالبان گروه‌های تروریستی دیگری نیز فعالیت دارند. هرچند زمینه‌ها و فرصت‌های اصلی را طالبان برای و رود این گروه‌ها فراهم کرده‌اند. عوامل مهم دیگری نیز در تداوم این جنگ دخیل می‌باشد. شبکه‌های مافیای مواد مخدر که متاسفانه پیوندهایی نیز با گروه‌های تروریستی دارند و اقتصاد جرمی و گروپ‌های مسلح که از فضای موجود سود می‌برند هر یک در تداوم جنگ نقش دارند.

در عین حال نقش عوامل بیرونی را در شعله‌ور شدن جنگ در افغانستان نباید دست‌کم گرفت. حالا دیده شود که رویکرد این کشورها پس از نشست قطر چگونه خواهد بود. به رغم کوشش‌های فروان که از سوی حکومت صورت گرفته است هنوز هم در نیت برخی کشورها در قبال افغانستان شک و تردید‌های جدی وجود دارد.

با تمام این‌ها رسیدن به صلح تنها در سایه مدیریت خوب، صبر و شکیبایی ممکن است. این مسیر واقعاً دشواری‌های زیادی را دارد. به همین دلیل نباید با لبخندها در برابر کمره‌ها ذوق زده شویم، باید صبر کرد تا از دشواری‌ها عبور کنیم و به فضای صلح نایل شویم.

طالبان در آزمون بزرگ

اکنون تمام بهانه‌های طالبان برای جنگ پایان یافته است. گفت‌وگوها آغاز شده است و امریکا نیز در توافق با طالبان قرار است نیروهای خود را خارج کنند. سوال اصلی در افکار عامه متوجه طالبان است. طالبان باید نشان دهند که مستقلانه برای آینده افغانستان تصمیم می‌گیرند.

مردم افغانستان در نشست مشورتی جرگه صلح انعطاف بزرگ نشان داده‌اند. همه برای آینده کشور جهت آزادی زندانیان طالبان فیصله کردند. حکومت نیز از این تصمیم مسوولانه مردم حمایت کرد. حالا وقت آن رسیده است تا طالبان در عمل نشان دهند که باور به تداوم خشونت ندارند. این فرصت و شانس طلایی برای طالبان مهم است. جامعه برای هم‌زیستی با طالبان چراغ سبز نشان داده است. اکنون نوبت طالبان است تا آنان نیز رویکرد مثبت در پیش گیرند.

با تمام امیدواری‌ها برای آغاز خوب در قطر، چالش‌های سیاسی داخلی و بین‌المللی نیز می‌تواند این پروسه را با مشکل مواجه کند. رفتار سیاسیون در داخل و عملکرد کشورهای منطقه برای رسیدن به صلح مهم است.

با این همه نفس حضور دو طرف در میز گفت‌وگو یک پیش‌رفت جدی است. حوصله‌مندی برای تداوم این بحث ضروری است. این مسیر با سابقه بیش از ۴۰ سال جنگ دشواری‌های زیادی را به همراه دارد. در عین حال دست‌اندازی‌های داخلی و بیرونی نیز اثرگذار است. این آغاز خوب را به فال نیک گرفته و در انتظار فصل‌های بهتری برای صلح باشیم.

لینک اصلی: https://8am.af/good-start/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading