بازتاب نیوز

شورای امنیت خواستار برقراری آتش‌بس در افغانستان شد

٢٦ سنبله ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

شورای امنیت سازمان ملل متحد طی قطعنامه‌ای از شروع مذاکرات صلح افغانستان استقبال کرده و از طرف‌های درگیر خواست که "در راستای ایجاد اعتماد، خشونت را به‌گونه چشمگیر" کاهش دهند.

در این قطعنامه که روز گذشته با اتفاق آرا به تصویب رسید، ماموریت دفتر نمایندگی این نهاد در افغانستان «یوناما» تا سپتامبر 2021 تمدید شده و از هیئت‌های مذاکره‌ کننده در دوحه خواسته شده "با نیت خوب و به هدف آتش‌بس دایمی و رسیدن به یک راه حل سیاسی به مذاکرات" ادامه بدهند.

در همین راستا، کریستوف هویزگن، نماینده آلمان در سازمان ملل متحد که با "دی تریانسیه دجانی" نماینده اندونزی در تهیه این قطعنامه سهم فعال داشته‌ است نیز تاکید کرد: "شروع مذاکرات صلح افغانستان در دوحه یک دستاورد بزرگی است که از سال‌ها به این سو انتظارش می‌رفت. اکنون زمانی توقف خشونت و برقراری آتش‌بس پایدار است. باید شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی از روند صلح حمایت کنند".

نماینده اندونزی در سازمان ملل نیز در حساب توئيتر خود نوشت: "من از همه اعضای شورای امنیت برای حمایت از تصویب قطعنامه برای ادامه فعالیت یوناما که به طور مشترک توسط آلمان و اندونزی تهیه شده است ، تشکر می‌کنم. این اقدام شورای امنیت همزمان با آغاز سفر جدید افغانستان به سوی آشتی و صلح، از اهمیت بیشتری برخوردار است".

همچنین عادله‌ راز، نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد طی سخنانی در نشست شورای امنيت این سازمان که به‌منظور تصويب قطع‌نامه تمديد مأموريت یوناما برگزار شده، اظهارداشت: "تمديد ماموريت يوناما به اتفاق آرا، پیامی کاملا واضح و آشکار مبنى بر حمایت شورای امنیت از افغانستان در این زمان حساس گفت‌وگوهای صلح و ايستادگی جامعه جهانی در كنار افغانستان جدید دارد".

گفتنی است یوناما در سال 2002 به درخواست دولت افغانستان از سوی شورای امنیت سازمان ملل با هدف کمک به دولت و مردم این کشور برای برقراری صلح تشکیل و به فعالیت آغاز کرد.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/شورای-امنیت-خواستار-برقراری-آتش-بس-در-افغانستان-شد/1975319

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading