بازتاب نیوز

هشدار وزارت صحت عامه افغانستان از موج دوم ویروس کرونا

٢٦ سنبله ١٣٩٩ رادیو اروپای آزاد

سرد شدن هوا و ویروس کرونا در کمین شهروندان است. وزارت صحت عامه از افزایش این ویروس در روزهای پسین سخن گفته است.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که در هفته‌های گذشته ابتلا به کرونا ده درصد بوده، اما در یک هفته اخیر این رقم به چهارده درصد افزایش یافته است. بربنیاد آمارهای این وزارت، در ۲۴ ساعت گذشته ۴۰ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۱۰ تن در سراسر کشور در اثر این بیماری جان داده‌اند: "فیصدی رویدادهای مثبت در هفته‌های اخیر در مقایسه به هفته‌های نخستین کاهش را نشان می‌دهد، اما در مقایسه به هفته‌های اخیر رویدادهای مثبت افزایش یافته که ۱۴درصد را نشان می‌دهد. خواهش ما این است که نکات صحی را جدی بگیرند تا بتوانیم این ویروس را در کنترول داشته باشیم. اگر دستورهای بهداشتی در نظر گرفته نشود، امکان این می‌رود که در فصل سرما انتشار آن بیشتر شود و ما شاهد موج دوم این ویروس خواهیم بود."

حالا آغاز موج دوباره این ویروس نگرانی‌های وزارت صحت را برانگیخته است.

این گرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که به تازگی در ولایت غور ۳۰ دانشجوی دانشگاه غور به این ویروس متبلا و به گفته منابع وزارت صحت قرنطین شده‌اند.

با این همه، پس از کابل در هرات بلندترین رقم موارد مثبت ابتلا به کرونا و مرگ ناشی از این ویروس در روزهای پسین ثبت شده است.

شماری از داکتران تجمع شهروندان در مکان‌های بسته را یکی از دلیل‌هایی می‌خوانند که سبب آغاز موج دوم و گسترش این ویروس خواهد شد.

فریدالله عمری یکی از این داکتران می‌گوید فصل سرما زمینه‌ساز شیوع بیشتر ویروس‌های گوناگون است و در این فصل زیاد می‌شود: "اجتماعات و ازدحام می‌تواند از عوامل گسترش این ویروس باشد، اگر نیاز باشد که باید در یک مکان بسته افراد تجمع کنند، باید از ماسک استفاده شود و فاصله‌ اجتماعی رعایت شود، سرد شدن هوا، خشکی و آلوده هوا از عوامل گسترش این ویروس است. در حال حاضر هشتاد درصد مردم این دستورها را رعایت نمی‌کنند که می‌تواند بسیار خطرناک باشد."

پس از وضع قرنطین چندماهه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، حالا آموزش حضوری در مراکز آموزشی از سر گرفته شده است. به گفته داکتران، تجمع در مکان‌های آموزشی بدون رعایت توصیه‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی می‌تواند به موج دوم این ویروس بینجامد.

براساس آمار رسمی، تا کنون ۳۸،۸۵۵ نفر در افغانستان به این ویروس مبتلا شده‌اند و ۱،۴۳۶ تن در اثر این بیماری جان داده‌اند.

وزارت صحت هشدار می‌دهد که اگر شهروندان دستورهای بهداشتی را جدی نگیرند، موج دوم این ویروس خطرناک‌تر از موج نخست و فاجعه‌آفرین خواهد بود.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30841935.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading