بازتاب نیوز

رئیس هیات مذاکره کننده حکومت به طالبان: در گام نخست خونریزی در کشور پایان یابد

٢٦ سنبله ١٣٩٩ اسپوتنیک

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تلویزیون یک، آقای استانکزی در نشست عمومی با هیات طالبان گفته است که مردم افغانستان خواهان پایان دادن به خون‌ریزی از سوی طالبان و حکومت استند.

اما هیات گفتگوکنندۀ طالبان گفته است که جنگ آنان برای تصاحب قدرت نه بلکه برای برقراری نظام اسلامی است.

نمایندگان مجلس: آتش‌بس باید اولویت مذاکرات قطر باشد
نمایندگان مجلس: آتش‌بس باید اولویت مذاکرات قطر باشد

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم با تمدید ماموریت یک سالۀ این سازمان، با تصویب قطعنامۀ خواهان کاهش چشمگیر میزان خشونت‌ها شده و طرف‌های درگیر را به آتش‌بس دایمی تشویق کرده است.

حامد کرزی رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در گفتگو با یک رسانۀ آلمانی گفته است که قانون اساسی افغانستان نیاز به تعدیل دارد، اما این کار از صلاحیت‌های هیات گفتگوکنندۀ دو طرف نیست.

این در حالی است که قانون اساسی پایه اصلی نظام کنونی خوانده می‌شود و حکومت بار‌ها گفته است که قانون اساسی در گفتگوها قابل معامله نیست.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در ادامه سفرهای منطقه‌یی‌اش به هند رفته است.

سفارت امریکا در هند با نشر اعلامیه‌یی گفته که آقای خلیل‌زاد در دیدار با مقام‌های هندی تاکید کرده است که گفتگوهای روان صلح افغانستان، باید تا زمانی ادامه یابد که دو طرف بر سر آتش‌بس دایمی و جامع و یک نقشه راه سیاسی به توافق برسند.

لینک اصلی: https://af.sputniknews.com/afghan/202009165712813-رئیس-هیات-مذاکره-کننده-حکومت-به-طالبان-در-گام-نخست-خونریزی-در-کشور-پایان-یابد-/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از اسپوتنیک

آخرین خبر ها:

Loading