بازتاب نیوز

مذاکره در قطر جنگ در افغانستان؛ مردم هم‌چنان قربانی می‌دهند

٢٦ سنبله ١٣٩٩ طلوع نیوز

همزمان با آغاز گفت‌وگوهای نخستین مذاکرات صلح میان نماینده‌گان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، جنگ اما هم‌چنان در کشور ادامه دارند.

شریف امیری، خبرنگار طلوع‌نیوز، اوضاع یکی از خط‌های جنگ را در میدان وردک و این‌که به چه‌اندازه این جنگ‌ها بر زنده‌گی غیرنظامیان سایه افگنده‌اند، به‌تصویر کشیده‌است.

باشنده‌گان میدان وردک، می‌گویند که همه‌روزه در جنگ‌ها قربانی می‌دهند و در میان گلوله‌های دوطرف از روی ناگزیری شب و روز شان را سپری می‌کنند.

آن‌ها، از هیئت‌های دوطرف که برای مذاکرات صلح در دوحه استند، می‌خواهند که هرچه زودتر به یک توافق برسند به جنگ پایان دهند.

زربین خان، یکی از باشنده‌گان میدان وردک است که ساعات پیش از رفتن ما به این ولایت برخورد یک موشک دخترش را زخمی کرد: «دخترک ام دوازده ساله بود و.. سرگرم بازی بود که راکت آمد و زخمی‌اش ساخت. به حدی از جنگ خسته شده‌ایم که دیگر هیچ حد ندارد.»

اما این پایان قصه‌های مردمی‌که در جنگ زنده‌گی می‌کنند نیست؛ در میدان شهر به خانۀ مردی هم رفتیم که چهار شب پیش برخورد یک موشک جان یک دختر هژده ساله‌اش را گرفت و همسرش را زخمی ساخته‌است.

باشنده‌گان میدان وردک، می‌گویند که از جنگ خسته شده‌اند و دیگر توان تحمل نبردها را ندارند.

نوران شاه، باشندۀ میدان وردک گفت: «حیران هستیم که چه کنیم؟ به کجا برویم؟ این چه وضعیت است؟ کاملأ دل ما از زنده‌گی سیاه شده‌است.»

در همین حال، نیروهای امنیتی که در میدان شهر، مرکز ولایت وردک، در خط نخست جنگ استند، می‌گویند که هر آن آمادۀ دفاع استند.

سیدعلی، فرماندۀ پولیس محلی در میدان شهر اظهار داشت: «یک راکت شان در این بخش اصابت کرد و راکت دیگر شان به یکی از بلنداژهای ما برخورد کرد و هر روز همین حالت است. هفت تن از نیروهای ما شهید شدند و یکی شان زخمی شده‌است.»

نصرالله، سرباز پولیس محلی در میدان شهر نیز افزود: «دیروز در پیش روی پوسته ما یکی از سربازان ما را هفت گلوله قرار دادند و تا به شفاخانه انتقالش دادیم، جان داد.»

پس از برگزاری نشست آغازین مذاکرات میان افغان در دوحه به روز شنبه، تاکنون تیم‌های تخنیکی جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان دو بار در دوحه دیدارهایی داشته‌اند.

برقراری آتش‌‎بس، یکی از موضوعات جدی مطرح بحث در مذاکرات میان افغانان است که هیئت جمهوری اسلامی افغانستان بر عملی شدن بی‌درنگ آن تأکید دارند؛ اما طالبان می‌گویند که این موضوع در گفت‌وگوهای رسمی بحث خواهد شد.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan-166362

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading