بازتاب نیوز

تلاش برای ایجاد تسهیلات در دهلیز کشورهای آسیای میانه-افغانستان تا دریای عمان و خلیج فارس

٢٧ سنبله ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

تلاش برای ایجاد تسهیلات در دهلیز کشورهای آسیای میانه-افغانستان تا دریای عمان و خلیج فارس
مسئولان گمرک ایران با اشاره به دهلیزهای ترانزیتی تازه تاسیس میان ایران، افغانستان و ازبکستان می گویند که ایران برای مسیر تزانزیتی کشورهای آسیای میانه به افغانستان و سپس خلیج فارس و دریای عمان تسهیلات فراهم می کند.
 
خبرگزاری صدای افغان(آوا)-کابل: مهدی میراشرفی رییس اداره گمرک ایران می گوید که تسهیل تجارت، تبادل اطلاعات گمرکی، حل مشکلات مرزی و توسعه ترانزیت در دستور کار ایران و افغانستان است.
 
میراشرفی پس از کنفرانس ویدیویی با مقامات افغان به خبرنگاران گفت: "دو طرف تصمیم گرفتند که برای همکاری استراتژیک، یک سند جامع اقتصادی استراتژیک تهیه کنند."
 
تهران تایمز گزارش کرده است که آقای میراشرافی در مورد دهلیزهای ترانزیتی تازه تاسیس سه جانبه ایران-افغانستان-ازبکستان و چهارجانبه قرقیزستان-تاجیکستان-افغانستان-ایران گفته است که "این روند عزم جدی گمرک ایران برای تسهیل ترانزیت از طریق افغانستان و کشورهای آسیای میانه را از طریق خلیج فارس و خلیج عمان به آب های بین المللی را نشان می دهد.”
 
او گفته است که بندر چابهار یک بندر مهم و حیاتی برای افغانستان در زمینه ترانزیت کالا از طریق ایران است و بر همین اساس طرف افغان خواستار کاهش هزینه ویزا و هزینه ترانزیت و تجدید نظر در مجازات های تخلفات گمرکی در مسیر ترانزیت از طریق ایران شده است.
 
 
این در حالیست که پیش از این مصطفی آیتی مدیرکل ترانزیت گمرک ایران گفته بود که توسعه کریدورهای ترانزیتی از مسیر افغانستان به‌عنوان مسیری کوتاه و کم هزینه به مقصد کشورهای آسیای میانه، با استفاده از کارنه تیر، مورد حمایت «اکو- ایرو» بوده و گمرک ایران با همکاری اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران، مصمم به توسعه آن است.
 
مدیرکل ترانزیت گمرک گفته بود که با افتتاح آزمایشی این کریدور، به نظر می‌رسد افغانستان عزم جدی در توسعه ترانزیت در قلمرو خود و اتصال کشورهای آسیای میانه به آب‌های جنوب از جمله بنادر خلیج‌فارس و دریای عمان (چابهار) را دارد.
 
مدیرکل ترانزیت گمرک بیان کرده بود که کریدور جدید ایران - افغانستان - ازبکستان می‌تواند به‌عنوان یک مسیر جدید کوتاه و کم هزینه، نقش موثری در توسعه تجارت و همکاری‌های منطقه‌ای داشته و منجر به افزایش صلح و امنیت پایدار در افغانستان شود.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/219036/تلاش-ایجاد-تسهیلات-دهلیز-کشورهای-آسیای-میانه-افغانستان-دریای-عمان-خلیج-فارس

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading