بازتاب نیوز

سرپرست وزارت مالیه: برای رشد اقتصادی و خودکفایی نیازمند همکاری بلندمدت تمویل کنندگان افغانستان می باشیم

٢٧ سنبله ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

سرپرست وزارت مالیه: برای رشد اقتصادی و خودکفایی نیازمند همکاری بلندمدت تمویل کنندگان افغانستان می باشیم
سرپرست وزارت مالیه می گوید که برای کاهش فقر، رشد اقتصادی و خودکفایی افغانستان نیازمند همکاری های اقتصادی و تخنیکی بلندمدت تمویل کنندگان افغانستان از جمله صندوق توسعه افغانستان می باشیم.
 
خبرگزاری صدای افغان(آوا)-کابل: عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه روز گذشته (چهارشنبه) در سیزدهمین اجلاس تعهدات مالی برای صندوق انکشافی آسیا که به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شده بود، خواستار حمایت درازمدت صندوق انکشافی آسیا (ADF) از افغانستان شد.
 
در این اجلاس سرپرست وزارت مالیه گفت "ما از نزدیک با شرکای انکشافی خویش برای تحقق یک افغانستان خودکفا مطابق به سند دوم چهارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان کار می نمائیم که در این راستا حمایت صندوق انکشافی آسیا برای رشد جامع و پایدار اقتصادی نقش حیاتی دارد."
 
او بیان کرد که ما با همکاری تمویل کنندگان افغانستان به شمول بانک انکشاف آسیائی توانستیم که یک سلسله اصلاحات را مانند افزایش جمع آوری عواید ملی و سیستم سازی تطبیق نمائیم.
 
 وی علاوه کرد که برای کاهش فقر، رشد اقتصادی و خودکفایی افغانستان، نیازمند همکاری های اقتصادی و تخنیکی درازمدت تمویل کنندگان افغانستان از جمله صندوق انکشافی افغانستان می باشیم.
 
این در حالیست که بانک توسعه‌ آسیایی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که کرونا و ادامه‌ی چالش‌های امنیتی و سیاسی، تولید ناخالص داخلی افغانستان را به منفی پنج درصد خواهد رساند که تاثیر منفی بر اقتصاد این کشور خواهد داشت.
 
بانک توسعه آسیایی در گزارشی که روز سه شنبه هفته جاری منتشر کرد، گفته که وضعیت اقتصاد افغانستان در سال جاری میلادی نگران کننده است، اما در سال آینده پیش‌بینی شده است که رشد اقتصاد کشور ۱.۵ درصد خواهد بود.
 
بربنیاد این گزارش، بسته‌شدن مرزها در شهرهای بزرگ کشور، سبب شده است تا تجارت، صنعت و خدمات آسیب ببینند و در نتیجه اقتصاد خانواده‌ها ضعیف شده است.
 
به گفته‌ی این بانک، میزان بیکاری در افغانستان افزایش داشته و همچنان درآمدهای حکومت کاهش یافته است. میانگین تورم در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰، از ۲.۵ درصد به ۵.۳ درصد رسیده و تورم مواد غذایی نیز به دلیل بسته‌شدن مرزها و احتکار سه برابر افزایش یافته است.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/219044/سرپرست-وزارت-مالیه-رشد-اقتصادی-خودکفایی-نیازمند-همکاری-بلندمدت-تمویل-کنندگان-افغانستا%8

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading